Kazimierz Moczarski – życiorys obowiązkowy

photo

Zapraszamy do obejrzenia wystawy opartej na niezwykłej biografii Kazimierza Moczarskiego.

Autor „Rozmów z katem” to nie tylko pisarz, znany dzięki szkolnej lekturze. Nasza wystawa ukazuje historię życia człowieka uwikłanego w skomplikowaną historię Polski, żołnierza, ofiary systemu stalinowskiego, więźnia, dziennikarza, społecznika, a przede wszystkim kochającego męża i ojca. Poprzez niepublikowane zdjęcia i rodzinne pamiątki, listy prywatne oraz dokumenty przybliżamy postać Moczarskiego oraz jego żony Zofii. Ich życiorys jest opowieścią nie tylko o dziejach XX-wiecznej Polski, ale także ludzi, którzy żyli w czasach naznaczonych totalitaryzmami. Mimo trudnych czasów, w których przyszło im żyć, ich wielka miłość i siła ducha sprawiły, że historia którą opowiadamy niesie nadzieję…

Wystawa autorstwa Jacka Antczaka została stworzona przez Centrum Historii Zajezdnia we współpracy z Fundacją im. Kazimierza i Zofii Moczarskich oraz miastem Wrocław.

Wystawę można zwiedzać w okresie od 11.10.2019 r. do 29.03.2020 r.
Wstęp bezpłatny
Zwiedzanie z przewodnikiem (grupa do 15 osób) po wcześniejszej rezerwacji* – 50 zł
Zwiedzanie trwa ok. 60 minut

WTOREK–ŚRODA 9.00–17.00
CZWARTEK 10.00–17.00
PIĄTEK–NIEDZIELA 10.00–18.00
PONIEDZIAŁEK NIECZYNNE

„255 dni” w reżyserii Agaty Skowrońskiej to spektakl na motywach „Rozmów z katem” stworzony specjalnie na potrzeby wystawy i rozgrywany w jej przestrzeni. Kreacje wrocławskich aktorów grających według scenariusza Błażeja Michalskiego pozwolą widzom przenieść się na chwilę do więziennej celi, w której Kazimierz Moczarski (Błażej Michalski) – żołnierz Armii Krajowej dziewięć miesięcy spędził z hitlerowskim zbrodniarzem SS-Grupenfuhrerem Jurgenem Stroopem (Krzysztof Kuliński), likwidatorem warszawskiego getta oraz Gustawem Schielke (Dariusz Berski).

Spektakl trwa 50 minut
Liczba miejsc – 35
Podczas trwania spektakli wystawa będzie niedostępna dla zwiedzających
Bilet indywidualny – 5 zł
Bilet szkolny – 75 zł

* Bilety na spektakl do nabycia w kasie Centrum Historii Zajezdnia.
* Dla grup zorganizowanych konieczna wcześniejsza rezerwacja*.

ZWIEDZANIE GRUPOWE
Grupy szkolne prosimy o zgłaszanie chęci zwiedzania wystawy*.
Istnieje możliwość grupowego zwiedzania wystawy z przewodnikiem – 50 zł

SPEKTAKL „255 DNI”
Repertuar w ciągu tygodnia roboczego przeznaczony jest dla grup szkolnych. Prosimy o zgłaszanie chęci rezerwacji i zakupu biletów*.

LEKCJA NA WYSTAWIE
Nauczycielom, którzy chcieliby na wystawie przeprowadzić ze swoimi klasami lekcję proponujemy scenariusz zajęć, który dostępny jest na stronie www.zajezdnia.org/edukacja

KARTA PRACY
Wystawę można zwiedzić również w aktywny sposób – dzięki dostępnym na niej bezpłatnym kartom pracy młodzież szkolna może poznawać losy Kazimierza Moczarskiego szukając na wystawie odpowiedzi na pytania znajdujące się na kartach.


* Rezerwacje: [email protected]