28 września: W kręgu wiary

Po 1989 r. dużo się zmieniło w ramówkach telewizyjnych, również w regionalnym ośrodku telewizji wrocławskiej. Pojawiły się m.in. ściągane z satelity zachodnie teledyski, a w programach publicystycznych i informacyjnych (choćby w „Faktach”, które zastąpiły dotychczasowe „Rozmaitości”) poruszano tematy i zagadnienia do tej pory z wiadomych przyczyn omijane. Brakowało jednak cyklicznych magazynów religijnych. 28 września 1995 r. rozpoczęto emisję programu „W kręgu wiary” – poprzednika emitowanego obecnie programu „Drogi wiary”. Jak do tego doszło? Jak pracę przy programie wspominają jego twórcy?

W roku 1992 ówczesny redaktor naczelny TVP Wrocław, Andrzej Pasierski, zlecił mi realizację programu „Z życia Kościołów”. Był to cotygodniowy magazyn ekumeniczny, składający się za każdym razem z kilku felietonów. Do współpracy zaprosiłem redakcyjnych kolegów i tak pracowaliśmy wspólnie do roku 1994. Rok później na antenę weszło „Budowanie na skale” – magazyn stricte katolicki, którego autorem był wspomniany redaktor Pasierski. Tu główną rolę odgrywało jednak studio telewizyjne i przeprowadzane w nim rozmowy, przerywane wsadami filmowymi, za które odpowiadała moja skromna osoba. Pamiętam, że realizatorami byli Cezary Łagiewski i Janusz Sozański, za scenografię odpowiadała Basia Wojtas, za dźwięk – Anna Kocjan, zaś producentem całości była Nina Ciążyńska.

W tym samym 1995 roku pod koniec września zaistniał nowy cykliczny program zatytułowany „W kręgu wiary”. Razem z Andrzejem Pasierskim – jako tzw. redaktorzy odpowiedzialni – realizowaliśmy go do 2007 r., kiedy się wycofałem zajęty innymi produkcjami. Jednak „W kręgu wiary” powstawało nadal, jeszcze przez trzy lata do 2010 r. Priorytetowe znaczenie zawsze odgrywało studio i zapraszani goście. Gospodyniami programu były panie Magdalena Pawlinow, a później – najdłużej – Agata Żydło, rozmowy przeprowadzał redaktor Pasierski, ja – tradycyjnie – odpowiadałem za felietony. Współpracowało z nami duże grono dziennikarzy, m.in. Jolanta Nowacka, Barbara Folta i Weronika Szwaj. Zdjęcia do filmowych wsadów robił niezapomniany Piotr Sędzikowski, scenografkami były przemiennie Basia Wojtas i Leokadia Kunowicz, studyjnie realizowali program Cezary Łagiewski, Marek Łopata i Ryszard Szwaj, a całość składał na montażu Wojtek Tomecki. Za produkcję magazynu odpowiadała Danuta Matkowska.


Wigilia na planie "W kręgu wiary" w 2004 r. Po lewej ówczesna prowadząca program, Agata Żydło. Fot. Marcin Bradke

Wigilia na planie "W kręgu wiary" w 2004 r. Fot. Marcin Bradke

Wigilia na planie "W kręgu wiary" w 2004 r. Oprawę muzyczną zapewniał chór Duszpasterstwa Akademickiego "Dominik". Fot. Marcin Bradke


Po piętnastu latach – a to spory czas trwania na antenie TVP Wrocław, dłużej powstawało chyba tylko „Z kamerą wśród zwierząt” – „W kręgu wiary” zeszło z telewizyjnych ekranów. Przez pewien czas nie było zapotrzebowania na programy o charakterze religijnym. Dopiero w 2017 r. w ramówce pojawiły się „Drogi wiary” – również magazyn, ale ekumeniczny, w którym przedstawiany jest współczesny obraz siostrzanych kościołów chrześcijańskich. Program przybliża je zróżnicowanym wyznaniowo i kulturowo mieszkańcom Dolnego Śląska.


Marcin Bradke
dziennikarz telewizyjny TVP Wrocław
współpracownik Działu Redakcja

Centrum Historii Zajezdnia


Autorzy programów "W kręgu wiary" i "Drogi wiary". Od lewej: operator Ryszard Szwaj, Danuta Matkowska – kierownik produkcji oraz redaktorzy Marcin Bradke i Andrzej Pasierski. Wrzesień 2020 r., fot. Marcin Wenzel