Projekty

Spotkajmy się na Forum! 2. edycja Remembrance and Future Forum

29 Lipiec - 31 Lipiec 2021 Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska
banner

Podczas Remembrance and Future Forum rozmawiamy o najważniejszych wyzwaniach i dylematach współczesności, kwestiach istotnych zarówno z punktu widzenia Wrocławia, Polski, jak i całej Europy. Szukamy na nie odpowiedzi, czerpiąc inspirację z powojennej historii naszego miasta.

Dostrzegamy, że wyzwaniem czasu są postępujące podziały i rozpad wspólnot. Dotyczy to zarówno wymiaru lokalnego, kapitału zaufania w codziennych relacjach społecznych, jak też zjawiska nazywanego (ciągle na wyrost) wojną „polsko – polską”, czy wreszcie kryzysu wspólnoty europejskiej. Sądzimy, że doświadczanie powojennego Wrocławia może być dobrym punktem wyjścia do dyskusji nad tymi problemami. Na doświadczenie to składają się zarówno wojenna trauma, bolesny proces wymiany ludności, wielkie zniszczenia i opresja komunistycznego państwa, ale też odbudowa z ruin, dekady zakorzeniania się nowej społeczności i tworzenia z Wrocławia otwartego na świat polskiego miasta, historia pojednania polsko – niemieckiego, czy dzieje i etos „Solidarności”,. To wszystko daje nam wiarę, że przekraczanie podziałów jest możliwe. Z tego chcemy czerpać.

Chodzi nam też o spotkanie. Wierzymy, że od spotkania zaczynają się współpraca, przyjaźń, pojednanie i życie we wspólnocie. W ubiegłym roku na przeszkodzie stanęła nam pandemia, a większość wydarzeń odbywała się w formie online. W tym roku zdecydowaliśmy się zawalczyć o to, by nasze spotkanie było realne i osobiste. Dlatego Remebrance and Future Forum przybrało formę kameralnych dyskusji, warsztatów i towarzyszących projektów, by zarówno występujący, jak i publiczność mogli widzieć siebie nawzajem jako partnerów do rozmowy.

Obecna edycja Remebrance and Future Forum nosi tytuł „Od nowa”. Tytuł ten nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się we Wrocławiu po 1945 roku, kiedy nowi mieszkańcy miasta musieli wszystko zaczynać od początku. Radzenie sobie ze skutkami wojen i wielkich dziejowych katastrof, rozpadu wspólnot, klęsk żywiołowych i pandemii to wyzwanie aktualne także we współczesnym świecie. O tym będziemy rozmawiać podczas spotkań tegorocznego Remembrance and Future Forum.

Odwiedzi nas m.in. prof. Jie-Hyun-Lim z Seulu, którego poznaliśmy, gdy prowadził badania nad tym, czy historia pojednania polsko – niemieckiego, może stanowić wzorzec postępowania w konfliktach na dalekim Wschodzie. Dziś prof. Jie-Hyun-Lim zajmuje się problematyką radzenia sobie z pamięcią wojny i jej ofiar w skali globalnej. Jednym z gości będzie też Andreja Valič Zver – doradczyni premiera Słowenii Janeza Janšy , kraju, który właśnie w tych dniach obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. W dyskusjach wezmą udział historycy i politolodzy. Jak zwykle odwiedzą nas też młodzi europejscy liderzy uczestniczący w warsztatach pn. Kominek Youth European Forum.

W bogatym programie wydarzenia znalazły się międzynarodowe dyskusje, premierowe prezentacje projektów dotyczących kultury pamięci, pokazy filmów oraz koncerty.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie remembranceandfuture.com. Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc informujemy, że obowiązuje konieczność rezerwacji miejsc za pomocą formularza na stronie remembranceandfuture.com

Spotkajmy się na Forum, do zobaczenia w Zajezdni!