Projekty

Remembrance and Future Forum. Zapraszamy myślicieli do debaty w 40-lecie Solidarności

5 Czerwiec - 31 Sierpień 2020 Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska
banner

RAF Forum

Pierwsza edycja Remembrance and Future Forum organizowana przez Centrum Historii Zajezdnia przed nami! W czerwcu wkraczamy w świat online, otwierając platformę debaty na temat najważniejszych wyzwań i dylematów współczesności. Zapraszamy do wielogłosowej dyskusji z udziałem najciekawszych umysłów naszych czasów, intelektualistów oraz liderów społecznych z Polski i ze świata. Przenosimy się do świata wirtualnego, gdzie przez najbliższe tygodnie zaproszeni goście pochylą się nad „Wymiarami Solidarności”, także w kontekście aktualnego ogólnoświatowego kryzysu epidemicznego.

- W 2020 roku, czterdzieści lat po Sierpniu ‘80 temat Forum nawiązuje do doświadczenia Polski lat 80. i narodzin ruchu Solidarności. Idea solidarności stanowi dla nas punkt wyjścia do refleksji nad współczesnymi podziałami i pęknięciami społecznymi, nad sensem solidarności społecznej w epoce współczesnego kapitalizmu i konfliktów kulturowych, empatii i wrażliwości społecznej czasów nowych mediów, solidarności międzynarodowej w epoce nowych napięć geopolitycznych, kryzysów międzynarodowych, pytań o kondycję i przyszłość demokracji liberalnej, znaczenia słowa wspólnota, obywatelskość – mówi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Zaproszeni goście będą rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach i dylematach współczesności, kwestiach istotnych zarówno z punktu widzenia Wrocławia, Polski, jak i całej Europy. W zaplanowanym na najbliższe miesiące wydarzeniu weźmie udział kilkunastu europejskich myślicieli, którzy wygłoszą swoje wykłady oraz wezmą udział w debatach online. Kto weźmie udział w Forum? Wśród potwierdzonych gości znajdziemy m.in. profesor Chantal Delsol, Simone Zoppallero czy profesor Antoni Dudek.

- Dostrzegamy, że wyzwaniem czasu są postępujące podziały i rozpad wspólnot. Dotyczy to zarówno wymiaru lokalnego, kapitału zaufania w codziennych relacjach społecznych, czy wreszcie kryzysu wspólnoty europejskiej. Sądzimy, że doświadczanie powojennego Wrocławia z całym procesem oswajania obcości, pojednania polsko – niemieckiego, czy epoką „Solidarności”, może być dobrym punktem wyjścia do dyskusji nad tymi problemami – dodaje dr Marek Mutor.

Wykłady, debaty, dyskusje

Od 5 czerwca, co tydzień na stronach internetowych Centrum Historii Zajezdnia będą prezentowane wyjątkowe, przygotowane specjalnie na potrzeby Forum wystąpienia gości na temat solidarności w kontekście aktualnych problemów globalnych. Poza wykładami, w ramach RAF Forum odbędzie się także dyskusja online pt. "Konfrontacje z totalitaryzmami a kształtowanie się wolności religijnej". W debacie zaplanowanej na 29 czerwca wezmą udział: prof. Kazimierz Michał Ujazdowski, prof. Gert Pickel z Uniwersytetu w Lipsku. Odbędzie się również cykl warsztatów zatytułowanych „Solidarność krok po kroku” prowadzonych przez prof. Michała Łuczewskiego. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Piotr Czekierda, Krzysztof Noworyta czy Dariusz Rosiak. Kolejnym wydarzeniem odbywającym się w ramach Forum będzie debata historyków z Europy Środkowo – Wschodniej poświęcona drodze do wolności w poszczególnych krajach i radzeniu sobie z niechcianym dziedzictwem komunizmu. Dyskusję tę przygotowujmy wspólnie z Platformą Europejskiej Pamięci i Sumienia, a poprowadzi ją dr Łukasz Kamiński.

Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach Forum będzie darmowy.

Wybór motywu przewodniego tegorocznej edycji Forum nie jest przypadkowy. Ma on związek z organizacją wrocławskich obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność", które w kolejnych miesiącach będą organizowane przez Centrum Historii Zajezdnia. Na sierpień br. planowane jest otwarcie w Zajezdni wystawy "Zajezdnia strajkuje" przywołującej wydarzenia sprzed 40 lat oraz konferencja naukowa "NSZZ Solidarność w Polsce południowej” organizowana wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej. Szczegóły dotyczące pełnego programu obchodów mają być znane z początkiem czerwca. Forum w założeniu będzie wydarzeniem cyklicznym, którego każda kolejna edycja będzie miała swój unikatowy temat przewodni.

Wykłady Remebrance and Future Forum:

Chantal Delsol. Czy Europa ma przyszłość jako solidarna wspólnota? | RAF Forum

Jean Daniel. Jak zmieniło się życie Taizé w epidemii koronawirusa | RAF Forum

Prof. Antoni Dudek. Co historia Solidarności znaczy dziś? | RAF Forum

Antoine Arjakovsky. Europa po wirusie - co możemy zrobić? | RAF Forum

Simone Zoppallero. O solidarności w czasie zarazy. Relacja z Mediolanu | RAF Forum

Richard Demarco dla Remembrance and Future Forum

Nikolaj Iwanow. Solidarność oczami dysydenta z ZSRR | RAF Forum

Konfrontacje z totalitaryzmami a kształtowanie się wolności religijnej | Debata RAF Forum

Edwin Bendyk. Europa przyszłości - solidarna wspólnota? | RAF Forum

Dealing with the communist past. Success and failures | Debate Online

Michael D. Kennedy. Ameryka i pandemia. Czy w kapitalizmie jest miejsce na solidarność? | RAF Forum

Joanna Wojdon. Solidarność w przestrzeni publicznej | RAF Forum

Zapraszamy do śledzenia strony Centrum Historii Zajezdnia w serwisie Facebook oraz portalu www.zajezdnia.tv.