Projekty

Rówieśnicy Niepodległej – wystawa

10 Listopad - 1 Listopad 2019 Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska
banner

Zdjęcie zawiera logotyp wystawy, którym jest napis Rówieśnicy Niepodległej na białym kwadracie przepasane flagą RP

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości to właśnie jej rówieśnicy, stulatkowie, podzielili się swoimi osobistymi historiami, które nierozerwalnie splatają się z losami naszej ojczyzny w ostatnim stuleciu.

Ich relacje zostały nagrane, a fragmenty wspomnień zostały zaprezentowane na wystawie na symbolicznej osi czasu i zilustrowane zdjęciami z archiwów rozmówców.

Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej”, której autorami są Ewa Sowińska i dr Katarzyna Bock-Matuszyk, premierowo prezentowana była w Centrum Historii Zajezdnia. W kolejnych dwóch ekspozycja latach odwiedzi kilkanaście miejscowości w Polsce. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we współpracy z partnerami z całej Polski kontynuuje także nagrywanie relacji najstarszych Polaków.

Stulatkowie opowiadają, co ich zdaniem jest najważniejszymi osiągnięciami oraz wydarzeniami w burzliwej i ciekawej historii kraju i świata, której są świadkami. Dzielą się też tym, czym jest dla nich niepodległość i to ważne pytanie skierowanie jest również do odbiorców wystawy.

Zobacz wystawę online.

Powiązane aktualności
image

projekty / 26-09-2018

100 100-latków na 100-lecie