Projekty

Pomysłowi: Lato '97

14 Lipiec - 8 Luty 2018 Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska
banner

Tematem przewodnim pierwszej edycji programu było „Lato ‘97”. Spośród kilkunastu projektów, które wrocławianie nadesłali do Centrum Historii Zajezdnia, jury programu wybrało trzy z nich.

Zwycięskie projekty pierwszej edycji programu „POMYSŁOWI”:


Powódź 1997. Sceny z życia codziennego | autor: Daniel Grodziński

Projekt zakładał przygotowanie i prezentację wystawy złożonej z pamiątek wrocławian związanych latem 1997 roku. Latem, które jednoznacznie kojarzy się z „powodzią tysiąclecia”. Na wystawie można było zobaczyć codzienne życie mieszkańców podczas walki z żywiołem przez pryzmat ich własnych, amatorskich zdjęć.


Kartki z wakacji | autor: Maria Sadowska

„Wrocław, 7.07.1997. Kochanie, co u Ciebie? Jak Ci się podoba na kolonii? U nas od trzech dni pada deszcz. Ogródka do jesieni chyba nie będę podlewać. Baw się dobrze i pamiętaj o kremie od słońca. Całujemy, Mama i Tata.”

W lipcu 1997 roku, jak w każde wakacje, wiele wrocławskich dzieci było na wakacjach. Projekt „Kartki z wakacji” oparty został o wspomnienia wrocławian, którzy latem '97 roku pisali, lub dzwonili do swoich dzieci, by przekazać im dramatyczne wiadomości. Projekt zakładał także odnalezienie ówczesnych dzieci, do których te informacje docierały. Historie zebrane w toku warsztatów zostały przekazane współczesnym dzieciom, które zmierzyły się z nimi przy pomocy technik performatywnych i wspólnie stworzyły spektakl na ich podstawie. Celem projektu było pokazanie historii lipca '97 przez pryzmat wrażliwości wrocławskich dzieci – ówczesnych i obecnych.


"Potańcówka – wakacyjne wspomnienia mieszkańców Grabiszynka” | autor: Gabriel Leonard Kamiński

Projekt zakładał zebranie wspomnień mieszkańców osiedla Grabiszynek w formie pamiętników podczas specjalnie przygotowanych na tę okazję warsztatów. Podczas zajęć mieszkańcy osiedla uczyli się celebrować oraz chronić swoje wspomnienia i na podstawie własnych opowieści oraz anegdot budować ciekawe historie własnych doświadczeń. Projekt miał na celu integrację mieszkańców małych, osiedlowych społeczności i budowanie sąsiedzkich relacji. Niezapomnianym finałem projektu była utrzymana w starym stylu „potańcówka”, niezobowiązujące spotkanie uczestników projektu w Centrum HIstorii Zajezdnia.


Powiązane aktualności
image

projekty / 13-02-2019

Pomysłowi
image

projekty / 27-08-2018

Pomysłowi: Polska to...