Projekty

Centrum Historii Zajezdnia

30 Listopad 2017 Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska
banner

Adres: ul. Grabiszyńska 184, 53-235 Wrocław

Biuro Czynne: Pn-Pt: 8.00-16.00

Jak powstawało Centrum Historii Zajezdnia

10 kwietnia 2015 miała miejsce oficjalna inauguracja budowy Centrum Historii Zajezdnia połączona z podpisaniem aktu erekcyjnego i złożeniem pamiątek w kapsule czasu. Wewnątrz kapsuły znalazły się aktualne numery lokalnych wydań gazet codziennych (m.in Gazety Wrocławskiej z listem Ośrodka do wrocławian przyszłości) i tygodników oraz pendrive’y z zapisami audycji wrocławskich stacji TV – także nagrania TVP Wrocław z czasów, gdy w Zajezdni rodziła się wrocławska Solidarność – i rozgłośni radiowych.
Zakończenie I części budowy Centrum nastąpiło 31 marca 2016. Jednocześnie rozpoczął się ostatni etap realizacji projektu – budowa wystawy głównej. Jedną z pierwszych prac było ustawienie elementów kamienicy z kresowego miasteczka II RP.
Z początkiem lipca przywieziono do Centrum odrestaurowany wagon kolejowy, używany przez amerykańskie wojska w Europie w czasie II wojny światowej. Również w lipcu na frontowej elewacji budynku Zajezdni znalazł się krzyż ze świetlówek, który trafił tam w latach 90. i dla wielu ma wartość symboliczną jako wyraz oporu wobec władz komunistycznych.