Projekty

„Edyta Stein – wielkość w codzienności”

11 Sierpień 2022
banner

Często słyszy się, że Edyta Stein to postać wielkiego formatu: dla chrześcijan, dla Żydów, dla Europejczyków, dla dialogu międzyreligijnego czy też dla pojednania polsko-niemieckiego. Wiele napisano o jej dziedzictwie i przesłaniu jako znakomitej filozof, patronce Europy, symbolu tragedii XX wieku – w szczególności Zagłady – a także porywającej mistyczki i świętej. To wszystko prawda, jednak będąc wielką postacią Edyta Stein pozostała kobietą, której codzienność wypełniały prozaiczne czynności, wydarzenia i gesty.

Roman Ingarden, wieloletni przyjaciel świętej, gdy usłyszał o planach wyniesienia jej na ołtarze, pisał: „Była zupełnie normalna, a oni chcą z niej zrobić świętą”. Choć można polemizować z założoną tu opozycją świętość-normalność, intuicja polskiego filozofa ujawnia paradoks nieprzeciętnych życiorysów. Ich dokonania i wielkość krystalizowały się pośród prozaicznych wypadków, codziennych zdarzeń i nawyków, które mogą zostać przesłonięte nieprzeciętnymi osiągnięciami, a które wymownie ujawniają charakter i decyzje człowieka.

Kim była Edyta Stein, nie tylko jako filozof i święta, ale także jako dziewczynka, kobieta, przyjaciółka, studentka? Czym lubiła wypełniać wolny czas? W co bawiła się jako dziecko? Jakie nosiła przezwiska? Jakie adresy byłby jej najbliższe we Wrocławiu, na Śląsku i w Niemczech, a także – jakimi przedmiotami się otaczała? Co ją bawiło i jakie miała poczucie humoru? Jakie były jej codzienne gesty, obyczaje i rytuały? Na te pytania o codzienność wielkiej filozof ma odpowiedzieć wystawa „Edyta Stein – wielkość w codzienności”.

Termin wystawy:
08. - 30. sierpnia 2022

Miejsce wystawy:
Plac Solny, Wrocław

Autorki tekstów i koncepcji wystawy:
dr Jadwiga Guerrero van der Meijden, dr Anna Siemieniec

Recenzja:
dr Joanna Hytrek-Hryciuk

Kierownik projektu:
Joanna Kacprzak

Zespół projektowy:
Eryk Falkowski, Joanna Hajłasz, Małgorzata Jakubowska, dr Andrzej Jerie, dr Marek Kosendiak, dr Marek Mutor, Aleksandra Sroka

Koncepcja scenograficzna, projekt i wykonanie wystawy:
nowy motyw – dr Adam Orlewicz, Agata Rościszewska, Ewa Mazur, Hubert Karasiewicz

Korekta:
Marcin Grabski (mesem.pl)

Tłumaczenie:
mTłumaczenia

Materiały ikonograficzne i audiowizualne wykorzystane na wystawie i w katalogu udostępnili:
Archiwum Centrum Pamięci Obozu w Westerbork, Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau, Archiwum Rodziny Ingardenów,
Archiwum Towarzystwa im. Edyty Stein, Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Miejskie Wrocławia, Muzeum Skarbiec Ziemi Kłodzkiej

Specjalne podziękowania:
Towarzystwo im. Edyty Stein