Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej

Zbiór cennych sreber zgromadzonych w Funduszu Obrony Narodowej (FON)

Zbiór cennych sreber zgromadzonych w Funduszu Obrony Narodowej (FON), który został utworzony na mocy dekretu Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 9 kwietnia 1936 roku. Głównym celem było gromadzenie środków na dozbrajanie polskiej armii oraz realizację wojskowego programu inwestycyjnego. Kapitał FON-u składał się z wpłat pochodzących ze sprzedaży nieruchomości i ruchomości stanowiących własność państwa a podlegających wojsku, darów od różnych instytucji a także od osób prywatnych.

Wystawa prezentuje między innymi srebra, które powstały jeszcze w XIX wieku we wrocławskich zakładach rzemieślniczych i fabrykach sreber. Są to eksponaty przekazane przez Polaków i Polonię z różnych zakątków świata. Zbiory są nie tylko cenne ze względów historycznych i artystycznych, ale przypominają o trudnych czasach, w których Polska musiała walczyć o swoją niepodległość.

Projekt „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” realizowany przez Muzeum Narodowe w Poznaniu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w partnerstwie z NIMOZ.

Kuratorzy ze strony MNP: Renata Sobczak-Jaskulska, Michał Błaszczyński

Identyfikacja wizualna: Raman Tratsiuk

Wstęp na wystawę w ramach biletu na wystawę główną.


Ceny biletów
▷ normalny: 16 zł
▷ ulgowy: 8 zł
▷ grupowy: 50 zł/grupę szkolną (po zgłoszeniu)
▷ rodzinny: 45 zł/ 2os. dorosłe + 2 lub więcej dzieci

06 cze

01 paź

Wydarzenie całodniowe

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

16 zł