Prezentacja prac uczestników programu „Migracje przymusowe XX w. – pamięć transnarodowa w sztukach wizualnych” w Centrum Historii Zajezdnia (17—19 listopada 2022)

Ślady przymusowej migracji można zauważyć praktycznie wszędzie w niegdyś wieloetnicznych regionach Europy Środkowej i Wschodniej; ich dokumentacja i interpretacja jest ważnym zadaniem dla zrozumienia i poszerzenia pamięci wizualnej tego bolesnego rozdziału w europejskiej historii.

Wieloetniczne niegdyś tereny Europy Środkowo-Wschodniej pełne są śladów przymusowych migracji, jakie dokonywały się w tym regionie w minionym stuleciu. „Visualisations of 20th-century forced migrations – transnational memory in pictures and art” („Migracje przymusowe XX w. – pamięć transnarodowa w sztukach wizualnych”) to międzynarodowy program edukacyjny poświęcony dokumentowaniu i interpretacji tego niezwykle bolesnego rozdziału historii Europy. W dniach 17-19 listopada uczestnicy projektu spotkają się w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu na seminarium podsumowującym, połączonym z prezentacją prac. Publiczność będzie mogła się zapoznać z wynikami projektu podczas otwartego spotkania, które odbędzie się w siedzibie CH Zajezdnia w sobotę, 19 listopada, o godz. 10:00. Prezentacji towarzyszyć będzie materiał filmowy, który będzie można obejrzeć do 3 grudnia.

W programie „Migracje przymusowe XX w. – pamięć transnarodowa w sztukach wizualnych” zorganizowanym przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) i Deutsche Gesellschaft e.V. wzięło udział jedenaścioro uczestników z ośmiu krajów Europy. Studenci i absolwenci uczelni artystycznych oraz kierunków, takich jak socjologia, historia, architektura czy prawo spotkali się po raz pierwszy w Berlinie w lipcu br., gdzie zaprezentowali i omówili koncepcje projektów poruszających różnorodne aspekty migracji przymusowych. Wśród propozycji znalazły się również prace nawiązujące do najnowszej fali uchodźstwa z Ukrainy. Następnie uczestnicy mieli za zadanie samodzielnie zrealizować swoje koncepcje badawcze i artystyczne. Nad przebiegiem trwających cztery miesiące prac czuwała mentorka artystyczna, Katarzyna Sagatowska, kuratorka, fotografka, założycielka galerii i wydawnictwa JEDNOSTKA.

Podczas seminarium podsumowującego zaprezentowane zostanie dziesięć prac artystycznych i dokumentalnych poruszających temat migracji przymusowych w różnych regionach Europy. Wśród nich znajdują się, m.in.: film ukazujący historię dzielnicy uchodźców Madžir Maalo w Skopje (Północna Macedonia); film etnograficzny poświęcony złożonej historii migracji w miejscowości Pstrążna na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim (Polska); eseje fotograficzne o losach mniejszości niemieckiej w Wojwodinie (Serbia) i Tibilisi (Gruzja), czy wizualizacja instalacji artystycznej opartej na relacjach świadków deportacji mniejszości etnicznych z Krymu w latach 1941-44. Tematykę ukraińską porusza artystyczna książka o życiu uchodźców w prowincjonalnym miasteczku Bad Liebenstein w Niemczech oraz projekt Nitki – wyszywanka łącząca ukraińskie i polskie motywy hafciarskie, nawiązująca do migracji ludności polskiej z Kresów po 1945 r. i ludności ukraińskiej w roku 2022.

Sobotnie spotkanie z publicznością zostanie poprowadzone w języku angielskim. Dodatkowo zwiedzający Centrum Historii Zajezdnia do 3 grudnia będą mogli obejrzeć filmową prezentację przedstawiającą informacje dotyczące projektów i fragmenty zaprezentowanych prac.

Projekt „Visualisations of the 20th century forced migrations – transnational memory in pictures and art” jest wspólną inicjatywą Europejskej Sieci Pamięć i Solidarność (ENRS) i Deutsche Gesellschaft e.V. Pozostałymi partnerami programu są: Gedankendach, Sieć Ziem Zachodnich i Południowych, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Projekt finansują Pełnomocnik RFN ds. Kultury i Mediów oraz Instytut Federalny ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Środkowo-Wschodniej (BKGE).

___________________________________________________

Kontakt dla mediów:

Annemarie Franke

[email protected]

Vincent Regente

[email protected]

17 lis

19 lis

Wydarzenie całodniowe

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny