O Ameryce Roosevelta i Trumana | Piotr Zaremba w Zajezdni

Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Zarembą poświęcone 5. tomowi serii wydawniczej zatytułowanej „Dzieje polityczne Stanów Zjednoczonych od roku 1900 roku”

Wydany w 2022 roku tom nosi tytuł „Demokracja zwycięska. Ameryka Roosevelta i Trumana w II wojnie światowej”. W debacie z Autorem udział wezmą: prof. Krzysztof Kawalec, Krzysztof Turkowski oraz prof. Jakub Tyszkiewicz.

- - - - - - - - - -

Jeden z najzdolniejszych japońskich dowódców admirał Isoroku Yamamoto napisał w roku 1940: „Walczyć ze Stanami Zjednoczonymi to jak walczyć z całym światem". Wątpił w japońskie zwycięstwo w starciu z USA. Hitler z kolei uważał Amerykę za pstro-kate zaprzeczenie narodowej dumy i lekceważył jej techniczne i ekonomiczne atuty. Rację miał Japończyk, nie austriacki kapral. Zarazem to właśnie podczas drugiej wojny światowej historia Stanów Zjednoczonych staje się definitywnie historią świata. Proro-kiem okazał się amerykański magnat prasowy Henry Luce, przypisujący w roku 1941 swojej ojczyźnie rolę globalnego hegemona. Jeszcze kilka lat wcześniej Amerykanie, choć trudno w to uwierzyć, nie mieli w ogóle takich ambicji.

Polacy szczególnie chętnie wierzyli w późniejsze konkluzje niektórych Ameryka-nów, że ta wojna została przegrana przez zachodnich aliantów. Sami byli ofiarami tamtego czasu. Ale o ile z Wielką Brytanią to trochę prawda, zważywszy na zmierzch jej potęgi kolonialnej, o tyle z USA stanowczo nie. Oczywiście, gdyby Franklin Delano Roosevelt żył dłużej, mógłby się okazać niezdolny do wykorzystania tego zwycięstwa. Josif Stalin żałował tej jego śmierci, uważając, że przy Roosevelcie Sowieci odnieśliby jeszcze większe sukcesy w Europie i na innych kontynentach. Acz i to nie jest pewne.

- - - - - - - - - -

Piotr Zaremba, z wykształcenia historyk, w swojej pracy magisterskiej „Nowy Ład Roosevelta w ocenie Polaków" dotknął pogranicza historii USA i Polski. Od 1991 r. dziennikarz, publicysta; pracował m.in. w „Życiu Warszawy", „Życiu", „Nowym Państwie", „Newsweeku", „Dzienniku", „Polsce the Times", „Rzeczpospolitej", „Uważam Rze", „Sieci". Napisał wywiady-rzeki z Janem Rokitą, Jarosławem i Lechem Kaczyńskimi oraz Kazimierzem Marcinkiewiczem i Bronisławem Wildsteinem (wszystkie wspólnie z Michałem Karnowskim), a także monografię Ruchu Młodej Polski, biografię Jarosława Kaczyńskiego i cztery powieści. Obecnie jest współpracownikiem kilku tytułów prasowych - m.in. „Dziennika Gazety Prawnej", „Plusa Minusa", „Sieci", a także portalu Interia. Do tej pory wydał cztery tomy Dzieje polityczne Stanów Zjednoczonych od roku 1900 (Warszawa 2012, 2014, 2016, 2018). Ten jest piąty.

07 paź

Piątek, 18:00-20:00

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny