Prezentacja książki „Szew za igłą” Marty Hożewskiej

Prezentacja książki „Szew za igłą” Marty Hożewskiej

21 września w Centrum Historii Zajezdnia o godz 17:00 odbędzie się prezentacja książki „Szew za igłą” pisarki Marty Hożewskiej.

„Szew za igłą” to fascynująca opowieść, w której autorka odkrywa pełną niedomówień i tajemnic historię życia swojego dziadka, radiotelegrafisty w Dywizjonie 300. W wyniku wojennej zawieruchy trafił on do obozu koncentracyjnego w Miranda de Ebro w Hiszpanii. Zginął w katastrofie lotniczej w Anglii. Autorka odczytuje listy dziadka i „zszywa” je ze informacjami odnalezionymi podczas podróży jego śladem. Odtwarza wędrówkę przodka, który niczym filmowy Franek Dolas przemierzał Europę, próbując powrócić do ojczyzny. Odkrywa nieznane fakty z jego krótkiego, dramatycznego, lecz niezwykle ciekawego życia. Dopełnieniem wciągającej treści są piękne fotografie z archiwum rodzinnego autorki.

Marta Hożewska - polska pisarka i tłumaczka w szczególności literatury bułgarskiej. Ukazała się Powieść naturalna Georgi Gospodinowa (Wydawnictwo „Pogranicze”, Sejny 2009), a tłumaczenia wierszy i opowiadań różnych autorów publikowane były m.in. w Odrze, Frazie, Wyspie. Wraz z Edwardem Skubiszem autorką książki dla dzieci Zaufanie. Małe opowieści o wielkich rzeczach (Wydawnictwo „Atut”, Wrocław 2005). Szew za igłą w zamierzeniu jest książką-katharsis, mającą przywrócić pamięć o moim dziadku i pozamykać wiele wątków i traum powojennych. Ukazuje się jednak w czasie barbarzyńskiej agresji Rosji w Ukrainie, a to zmienia jej wydźwięk – to już nie jest tylko rzecz o przeszłości.

05 wrz

Wydarzenie całodniowe

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny