Kino

Bitwa wrocławska + spotkanie z twórcami

Pokaz specjalny w ramach obchodów 40. rocznicy wydarzeń z 31 sierpnia 1982 roku. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką Beatą Januchtą oraz bohaterami filmu.

O genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego - w poniedziałek, 29 sierpnia, w 40. rocznicę obchodów wydarzeń z sierpnia 1982 roku, zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na pokaz specjalny dokumentu „Bitwa Wrocławska” w reżyserii Beaty Januchty.

Film dokumentalny o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego. Film w znaczący sposób weryfikuje i zmienia obecny stan wiedzy historycznej na temat wydarzeń z 31 sierpnia 1982 r. Główny bohater filmu miał wtedy 15 lat. Już od kilku miesięcy prowadził pamiętnik. Zapisywał informacje o tym, co dzieje się w kraju, gromadził wycinki z gazet, utrwalał wrażenia z mszy za ojczyznę, w których uczestniczył. Przed 31 sierpnia jego opowieść się zmienia. Pojawiają się informacje o samochodach milicyjnych na rejestracjach z innych województw, o zwiększeniu częstotliwości i liczebności patroli a nawet o używanym przez funkcjonariuszy typie uzbrojenia... Dziś jest dorosłym człowiekiem, ale żyje wspomnieniami. Decyduje, żeby zanieść swój pamiętnik do Instytutu Pamięci Narodowej i zacząć konfrontować zapiski z dokumentami, które zachowały się po służbie bezpieczeństwa… Film jest pełen niepublikowanych do tej pory materiałów archiwalnych i zaskakujących spotkań po latach. Pamiętnik głównego bohatera wraca w obrazach w formie animacji, co pozwala wejść w świat wewnętrznych przeżyć bohatera. Widzimy nagromadzenie obrazów, dźwięków, emocji, które towarzyszyły temu jednemu niezwykłemu dniu.

Bitwa wrocławska + spotkanie z twórcami

REŻ. BEATA JANUCHTA / POLSKA 2016 / 104’

Beata Januchta

Dziennikarka, scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (filologia polska) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (dziennikarstwo). Autorka cykli dokumentalnych Komornicy, dekalog po Dekalogu. Zrealizowała setki reportaży społecznych dla Wrocławskiego Oddziału Telewizji Polskiej, TVP1, TVP 2 i Telewizji Polonia. Jej filmy dokumentalne były wielokrotnie nagradzane na polskich i zagranicznych festiwalach.

29 sie

Poniedziałek, 18:18-21:00

kino | nowe horyzonty, Kazimierza Wielkiego, Wrocław, Polska

10 zł