II Lwowski Dzień we Wrocławiu

Koncertowe wydarzenie plenerowe poświęcone lwowskim piosenkom

Wystąpią: popularny aktor Stanisław Górka, znany wrocławski zespól Projekt Volodia, polsko-ukraińska grupa Hoverla, kapela z Przemyśla Ta Joj.

Podczas koncertu wystąpią artyści prezentujący bardzo charakterystyczną lwowską piosenkę w bardzo odmiennych od siebie interpretacjach od balladowych romansów w interpretacji popularnego aktora Stanisława Górki przez nieodbiegające od oryginalnych aranżacji utworów w wykonaniu kapeli Ta Joj, po bardzo nowoczesne, mocne brzmienia zespołu Projekt Volodia. Ponadto zagoszczą artyści tworzący grupę Hoverla - przedstawiciele współczesnej ukraińskiej sceny.

Lwów – jeden z głównych ośrodków kultury, nauki i sztuki w przedwojennej Polsce. Trzecie miasto pod względem liczby ludności charakteryzowało się wielokulturowością dzięki zamieszkałej w nim ludności wielu narodowości. Ta różnorodność kulturowa i obyczajowa wpłynęła na specyfikę języka (gwary lwowskiej) i twórczość muzyczną, głównie uliczną. Lwów to obok Warszawy miasto, któremu poświęcono najwięcej piosenek z wszystkich polskich miast.

A Wrocław – to jedno z miast, w którym zamieszkało po II Wojnie Światowej najwięcej repatriantów lwowskich, zwłaszcza lwowskiego środowiska inteligenckiego i akademickiego i „stał się spadkobiercą i kontynuatorem polskich tradycji naukowych Lwowa”. To tutaj przeniesiono wraz ze zbiorami biblioteki Zakład Narodowy im. Ossolińskich – jeden z najważniejszych ośrodków kultury polskiej. To tutaj, na wrocławskim Rynku został w latach 50-tych odsłonięty pomnik Aleksandra Fredry, który do 1946 r. stał we Lwowie na placu Akademickim (obecnie Prospekt Szewczenki). To tutaj wreszcie zostało usytuowane odzyskane dzieło sztuki, jakim jest Panorama Racławicka.

Inicjatorem i organizatorem jest wrocławski animator kultury: Janusz Kasprowicz przy dużym wsparciu organizacyjnym Barbary Pokrywki.

Współpraca: Fundacja Pieśniarze

Partner: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

21 sie

Wydarzenie całodniowe

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny

Galeria
photo

1/1