koncert Herbert 22

koncert poświęcony Zbigniewowi Herbertowi

Zapraszamy na niezwykle emocjonujący koncert poświęcony Zbigniewowi Herbertowi.
Wydarzenie jest nie tylko kontynuacją, ale równocześnie rozszerzeniem tego, które w 20-tą rocznicę śmierci poety przygotowały: Program 3 Polskiego Radia, Fundacja Świętego Mikołaja i Narodowe Centrum Kultury.

Do udziału w koncercie zaproszono wykonawców młodego i średniego pokolenia. – Poprosiliśmy ich o napisanie muzyki i zinterpretowanie wybranego przez siebie wiersza Poety. Wszyscy zaproszeni zareagowali z ogromnym entuzjazmem i nie tyle „odrobili” zadanie, co wręcz zaskoczyli nas świeżym, nietuzinkowym podejściem do twórczości Herberta – mówi Piotr Metz, szef muzyczny radiowej Trójki i współtwórca przedsięwzięcia.

Zaproszenie do wzięcia udziału w koncercie „HERBERT 22” przyjęli: AbraDab, Limboski, Czesław Mozil, Skubas, Katarzyna Groniec oraz Meek, Oh Why?. Artyści zaśpiewają przy akompaniamencie muzyków Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Usłyszymy takie utwory jak „Pan Cogito o cnocie”, „Śmierć Lwa” i inne.

Artystycznym opiekunem przedsięwzięcia jest Miłosz Wośko – kompozytor i producent, który czuwa nad spójnością aranżacyjną projektu. – Komponowanie do poezji wymaga nieszablonowego podejścia do formy muzycznej – ponieważ wiersze Zbigniewa Herberta często mają formę wiersza białego. Stąd towarzysząca nam myśl, by zachowując jednocześnie komunikatywność powstających utworów odwołać się do środków charakterystycznych dla muzyki poważnej, teatralnej, czy filmowej, gdzie pojęcie formy jest znacznie bardziej pojemne niż w piosence – wyjaśnia Miłosz Wośko.

Wybór artystów nie jest przypadkowy. Zaproszeni zostali soliści, którzy jednocześnie są aktywnymi twórcami, kompozytorami piosenek (czasem też innych form muzycznych) i większości mają na swoim koncie własne działania literackie. Taki dobór wykonawców gwarantuje szacunek dla słowa, a jednocześnie świeże muzycznie i wykonawczo podejście do poezji Zbigniewa Herberta.

Koncert odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

Całość zostanie zapisana w postaci audycji telewizyjnej dla TVP Kultura, w reżyserii Tomasza Koperwasa.

Prowadzenie: Piotr Metz

Bilety: strefakultury.pl

I pula
Ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy): 79 PLN
Normalne: 99 PLN

29 cze

Wydarzenie całodniowe

Synagoga Pod Białym Bocianem, Pawła Włodkowica, Wrocław, Polska

99 zł