„Pamięć, polityczność, władza” | Spotkanie z Bartłomiejem Krzysztanem

Zapraszamy na spotkanie z Bartłomiejem Krzysztanem, autorem książki „Pamięć, polityczność, władza. Reprezentacje pamięci zbiorowej w Gruzji, Armenii, Górskim Karabachu i Abchazji”. Spotkanie w Centrum Historii Zajezdnia poprowadzi dr Mateusz Zieliński.

Założeniem wydanej w 2021 roku książki autorstwa Bartłomieja Krzysztana jest przedstawienie relacji pamięci, władzy i polityczności zawartych w reprezentacjach pamięci, najczęściej nieoczywistych, wielowymiarowych, hybrydalnych bądź jednoznacznie wypieranych i zapominanych w Abchazji, Armenii, Gruzji i Górskim Karabachu. Jest to próba ukazania pamięci zbiorowej jako polityczności, działania, praktyki politycznej i dyskursu, przez analizę reprezentacji pamięci, które obejmują znaki i kody, konsolidując tym samym struktury i mechanizmy pamiętania i zapominania, znacznie trwalsze od zawartości tekstów.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu publikacji. Spotkanie poprowadzi dr Mateusz Zieliński.

Bartłomiej Krzysztan. Doktor nauk politycznych, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Absolwent nauk politycznych na Université Libre de Bruxelles oraz nauk politycznych i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2014–2016 stypendysta na Państwowym Uniwersytecie im. Ilii Czawczawadzego w Tbilisi. Laureat stypendium im. Rafała Lemkina w Muzeum-Instytucie Ludobójstwa Ormian w Erywaniu. Korzystając z transdyscyplinarnej perspektywy badawczej i teoretycznej, w badaniach zajmuje się antropologią polityki, pamięcią kulturową i polityczną, postkolonializmem oraz tożsamością narodową i etniczną, przede wszystkim na Kaukazie Południowym.

Mateusz Zieliński. Doktor nauk politycznych, adiunkt w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Absolwent nauk politycznych na Université Libre de Bruxelles oraz na Uniwersytecie Wrocławskim. Prezes wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. W ramach stypendium Narodowe Centrum Nauki prowadził badania m.in. w Kanadzie i Nowej Zelandii. Na co dzień zajmuje się teorią reprezentacji politycznej.

07 lip

Czwartek, 18:00-20:00

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny