"Grajcie tak, aby wygrać. Czesław Hernas" | Spotkanie w Legnicy

Wydarzenie odbędzie się w 9 czerwca o godzinie 18:00 w Art Cafe Modjeska, kawiarni Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Zapraszamy na spotkanie promujące książkę „Grajcie tak, aby wygrać. Czesław Hernas (1928–2003)”, połączoną ze spotkaniem autorskim, którego gościem będzie autor publikaci Rafał Bubnicki.

Postać profesora Hernasa budzi podziw nie tylko ze względu na piękną kartę opozycyjną, nie tylko ze względu na niezwykły dorobek naukowy, ale też z uwagi na kulturotwórczy – jak określa to autor publikacji – wymiar działalności podejmowanej przez Profesora.

Rafał Bubnicki kreśli szeroko zakrojony obraz życia profesora Czesława Hernasa, przedstawiając je na tle czasów, w których żył, problemów z jakimi się mierzył, wyzwań, którym usiłował sprostać. Z tej narracji wyłania się nie tylko sylwetka wyjątkowego badacza, ale także opowieść o wrocławskim środowisku inteligenckim.

Czesław Hernas (1928–2003)
Historyk literatury, folklorysta. Autor książek przełomowych dla badań polskiej kultury „W kalinowym lesie” i „Barok”, redaktor „Literatury polskiej. Przewodnika encyklopedycznego”, redaktor periodyków: „Literatura Ludowa”. „Teksty”, i „Wrocławskie Studia Wschodnie”. W latach 1971–1985 dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, odwołany ze stanowiska z powodu zaangażowania w działalność opozycji demokratycznej. Nauczyciel akademicki wspierający Studencki Komitet Solidarności w latach 70. XX wieku, członek Wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego w latach 1989–1990.

Rafał Bubnicki
Historyk literatury, dziennikarz, producent filmowy. W latach 1990–2006 pracował w „Rzeczpospolitej” i Radio Wolna Europa. Autor i współautor kilkunastu książek i albumów m.in. redaktor (wspólnie z andrzejem Dębskim) „Stanisław Lenartowicz. Twórca osobny” i „Sylwester Chęciński”. Kierując Dolnośląskim Funduszem Filmowym (2008 – 2018), był koproducentem 59 filmów m.in. „Pokot” Agnieszki Holand, „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego i „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

09 cze

Czwartek, 18:00-20:00

Teatr im. H. Modrzejewskiej, Rynek, Legnica, Polska

Wstęp wolny