Między wielką a małą historią - narracje w muzeach na pograniczach (on-line)

Wraz z Muzeum Kresów w Lubaczowie zapraszamy na spotkanie on-line.

Kresy? Ziemie Wschodnie dawnej Rzeczypospolitej? Jak opowiadać o współczesnych terytoriach Białorusi, Ukrainy i Litwy, które niegdyś były częścią państwa polskiego?
Jakie treści (lub formę ich prezentacji) chciałby odnaleźć na wystawie na Ukrainie polski odbiorca? Na co zwraca uwagę? Co jest dla niego istotne? Co go może oburzyć? Na jakie treści zwróci uwagę ukraiński odbiorca w Polsce?
Jak w kontekście „trudnej historii” wygląda narracja muzeów centralnych, których misją jest przedstawiać „trudne wątki” historii z perspektywy całego państwa (Warszawy, Kijowa, Berlina), a jak narracja małych muzeów na pograniczach, których głównym celem jest przedstawienie regionalnej historii, nierzadko „znanej z imienia i nazwiska”?


Z tymi i wieloma innymi pytaniami zmierzą się uczestnicy dyskusji "Między wielką a małą historią – narracje w muzeach na pograniczach". Wprowadzeniem do dyskusji będzie prelekcja dr Agaty Tatarenko z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie. Dyskusję poprowadzi dr Marek Mutor, Dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu. Gośćmi spotkania będą również dr hab. Roman Czmełyk z Muzeum Historycznego Miasta Lwowa, prof. dr hab. Grzegorz Motyka z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, dr Marcin Gapski z Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – Oddziału Muzeum Narodowego w Lublinie, Waldemar Rataj – Pełnomocnik Województwa Podkarpackiego ds. Projektu Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia, Akademia Dziedzictwa Kresów, Marcin Musiał z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” i Piotr Zubowski z Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Spotkanie w formie on-line dostępna będzie na profilach Muzeum Kresów w Lubaczowie, Centrum Historii Zajezdnia oraz w grupie Kultura w kwarantannie. Link do wydarzenia znajdą Państwo tutaj: kliknij.
Zapraszamy do oglądania transmisji - rozpoczynamy o godz. 18:00!

Spotkanie organizowane jest w ramach współpracy wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" i Muzeum Kresów w Lubaczowie. Towarzyszy wystawie "Rówieśnicy Niepodległej - 100 lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków", będącej efektem projektu "100 100-latków na 100-lecie", realizowanego w ramach "Niepodległej" ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" i instytucje partnerskie z całej Polski.

06 lis

Piątek, 18:00-19:00

Muzeum Kresów w Lubaczowie, Jana III Sobieskiego, Lubaczów, Polska

Wstęp wolny