Wystawa

„Rówieśnicy Niepodległej” w Lubaczowie

Podróżująca po Polsce wystawa zawita do Lubaczowa - zapraszamy do jej obejrzenia.

„Rówieśnicy Niepodległej” to niezwykła wystawa złożona ze wspomnień osób urodzonych w 1922 r. lub wcześniej. Powstała ona w ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie”, który Ośrodek Pamięć i Przyszłość rozpoczął w 2018 r. Po wrocławskim wernisażu w listopadzie 2018 r. wystawa podróżowała po Polsce - można ją było zobaczyć min. w Malborku, Kielcach, Opolu, Białymstoku, Bolesławcu czy Radzionkowie.
Na wystawę składa się 10 dwustronnych plansz. Na symbolicznej osi czasu przedstawione zostały historie o dorastaniu w dwudziestoleciu międzywojennym, wspomnienia związane z II wojną światową, opowieści o życiu po wojnie i w czasach komunizmu. Rówieśnicy Niepodległej, którzy na wystawie są narratorami, opowiadają o najważniejszych z ich perspektywy wydarzeniach i osiągnięciach minionego stulecia, starają się też odpowiedzieć na pytanie czym jest niepodległość.

Autorami wystawy są Ewa Sowińska i dr Katarzyna Bock-Matuszyk.
Projekt „100 100-latków na 100-lecie”, w ramach którego powstała wystawa, sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.

Więcej informacji o projekcie i wystawie można znaleźć na stronie www.rowiesnicyniepodleglej.pl.

02 lis

20 lis

Wydarzenie całodniowe

Muzeum Kresów w Lubaczowie, Jana III Sobieskiego, Lubaczów, Polska

Wstęp wolny

Powiązane wydarzenia