Chantal Delsol. Czy Europa ma przyszłość jako solidarna wspólnota? | RAF Forum

5 czerwca zapraszamy na wykład inaugurujący pierwszą edycją Remembrance and Future Forum. Punktualnie o godzinie 21:00 w wydarzeniu opublikowany zostanie wykład profesor Chantal Delsol zatytułowany "Czy Europa ma przyszłość jako solidarna wspólnota?".

Wykład będzie dostępny online w serwisie Facebook oraz na portalu Zajezdnia.tv.

Pierwsza edycja Remembrance and Future Forum przed nami! W czerwcu wkraczamy w świat online, otwierając platformę debaty na temat najważniejszych wyzwań i dylematów współczesności. Zapraszamy do wielogłosowej dyskusji z udziałem najciekawszych umysłów naszych czasów, intelektualistów oraz liderów społecznych z Polski i ze świata. Przenosimy się do świata wirtualnego, gdzie przez najbliższe tygodnie zaproszeni goście pochylą się nad „Wymiarami Solidarności”, także w kontekście aktualnego ogólnoświatowego kryzysu epidemicznego.

Chantal Delsol to urodzona w 1947 roku w Paryżu profesor filozofii politycznej. Jest jednym z najbardziej znanych francuskich współczesnych filozofów, politologiem, historykiem idei, antropologiem i powieściopisarką. Wykłada na uniwersytecie Marne-la-Vallée, gdzie kieruje pracami Ośrodka Badań Europejskich, który w 1993 r. funkcjonuje jako Instytut Badań im. Hannah Arendt. W 2007 r. została członkiem Akademii Nauk Moralnych i Politycznych. Od 2015 obejmuje funkcję Prezydenta Akademii. Członek Francuskiej Akademii Katolickiej od 2012. Regularnie publikuje w dzienniku „Le Figaro’’. Jej książki zostały przetłumaczone na piętnaście języków. W Polsce ukazały się: „Zasada pomocniczości”, „Esej o człowieku późnej nowoczesności” i „Czym jest człowiek? Kurs antropologii dla niewtajemniczonych” oraz powieść „Wariatki”.

- - - - - - - - - -

- W 2020 roku, czterdzieści lat po Sierpniu ‘80 temat Forum nawiązuje do doświadczenia Polski lat 80. i narodzin ruchu Solidarności. Idea solidarności stanowi dla nas punkt wyjścia do refleksji nad współczesnymi podziałami i pęknięciami społecznymi, nad sensem solidarności społecznej w epoce współczesnego kapitalizmu i konfliktów kulturowych, empatii i wrażliwości społecznej czasów nowych mediów, solidarności międzynarodowej w epoce nowych napięć geopolitycznych, kryzysów międzynarodowych, pytań o kondycję i przyszłość demokracji liberalnej, znaczenia słowa wspólnota, obywatelskość – mówi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Zapraszamy do śledzenia strony Centrum Historii Zajezdnia w serwisie Facebook oraz portalu www.zajezdnia.tv.

05 cze

12 cze

Wydarzenie całodniowe

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny