Premiera książki "Ponad granicami"

Jednym z punktów odbywającego się we Wrocławiu festiwalu "Uwaga Czesi!", będzie promocja wznowionej i uzupełnionej publikacji "Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej”. Spotkanie promocyjne książki odbędzie się 26 października o godz. 11.00 w Centrum Historii Zajezdnia.

Publikacja jest wspólnym dziełem Łukasza Kamińskiego, Petra Blažeka oraz Grzegorza Majewskiego. To opowieść o idei, która połączyła m.in. Adama Michnika, Antoniego Macierewicza i Václava Havla. O nielegalnych spotkaniach na szlakach pogranicza polsko-czechosłowackiego. O niedużym – w założeniu – festiwalu, który stał się, według słów Havla, uwerturą Aksamitnej Rewolucji 1989 roku.

- Podstawowe cechy Solidarności Polsko-Czechosłowackiej tj. koncentracja na konkretnych projektach, uporczywa wytrwałość, mimo licznych niepowodzeń czy ograniczeń, otwartość na wszystkie nurty ideowe, pomysłowość i nieformalna struktura pozwoliły stać się SPCz najtrwalszą i największą w Europie Środkowej i Wschodniej inicjatywą niezależną działającą ponad granicami - pisze we wstępie do książki Mirosław Jasiński.

W programie wydarzenia między innymi spotkanie z autorami i bohaterami książki, wspólne zwiedzanie wystawy oraz poczęstunek.

Książka będzie dostępna w sklepie stacjonarnym Centrum Historii Zajezdnia oraz pod adresem www.sklep.zajezdnia.org.

26 paź

Sobota, 11:00-14:00

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny