Festiwal: Uwaga Czesi!

Koncerty, sesja naukowa, wystawy oraz tygodniowy Przegląd Filmu Czeskiego w ramach festiwalu - Uwaga Czesi!

Zapraszamy na koncerty, sesję naukową, wystawy oraz tygodniowy Przegląd Filmu Czeskiego w ramach festiwalu - Uwaga Czesi!

Mija 30 lat od Wrocławskiego Przeglądu Czechosłowackiej Kultury Niezależnej i Seminarium „Europa na rozdrożu. Pomiędzy totalitaryzmem a komercjalizmem.”

Przedsięwzięcie to organizowała Solidarność Polsko-Czechosłowacka, antykomunistyczna, międzynarodowa organizacja powstała w konspiracji w roku 1981.

W listopadzie 1989 roku do Wrocławia przybyła czołówka czeskiej politycznej i artystycznej emigracji oraz wielu intelektualistów polskich i europejskich, a na scenie Teatru Polskiego wystąpili najwybitniejsi czescy bardowie, m.in. Karel Kryl i Jarosław Hutka. Do Wrocławia w tym czasie przyjechało (mimo blokady granic) około dwóch tysięcy Czechów. Wrocław na kilka dni stał się czeskim wolnym miastem.

Niecałe dwa tygodnie później rozpoczął się upadek systemu komunistycznego w Czechosłowacji. Prezydent Václav Havel nazwał po latach wrocławski Przegląd uwerturą do „aksamitnej rewolucji”.

Z tej okazji, pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych RP – Pana Jacka Czaputowicza oraz Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej – Pana Tomáša Petříčka, Fundacja SPCzS organizuje jubileuszowy festiwal: UWAGA! CZESI!

Szczegółowy program: www.uwagaczesi.pl.

20 paź

27 paź

Wydarzenie całodniowe

Wrocław, Polska

Wstęp wolny