Całe morze budowania | promocja książki

W ramach cyklu wydarzeń "Blok #1. Architektura PRL" organizowanego przez Muzeum Architektury zapraszamy na promocję książki Agaty Gabiś "Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1956-1970". Spotkanie poprowadzi Beata Maciejewska.

Lata 60. to dekada barwna, różnorodna i niejednoznaczna, i taka właśnie była wrocławska architektura tego czasu. Książka "Całe morze budowania" jest pierwszą syntezą okresu 1956-1970: zaprezentowane zostały w niej zrealizowane osiedla i budynki, ale także futurystyczne pomysły na nowy Wrocław, które zachowały się jedynie na archiwalnych rysunkach i makietach.

Główna część książki, rozpoczynająca się od fali poodwilżowego entuzjazmu i modernistycznego zwrotu, poprzedzona jest obszernym wstępem o tym, co działo się wcześniej (czyli od roku 1945 do 1955). To wtedy zaczęli naukę studenci architektury, którzy w następnej dekadzie opanowali pracownię "Miastoprojektu-Wrocław" i zaczęli planować konkretne budynki i całe dzielnice. W kolejnych rozdziałach pojawiają się efekty ich pracy, czyli przede wszystkim budownictwo mieszkaniowe i szkoły - to na te inwestycje przeznaczana była większość środków finansowych, i dlatego nowe kina czy domy handlowe pozostały w sferze planów. Część tych pomysłów jest publikowana po raz pierwszy, i razem z fotografiami (dawnymi i współczesnymi) i planami archiwalnymi, tworzy oprawę wizualną książki: liczne ilustracje uzupełniają architektoniczne analizy i pokazują obecną kondycję realizacji z lat 60.

To opowieść o odbudowie i budowie, o ludziach i miejscach, o architekturze i powolnym procesie utożsamiania się z miastem, zdeterminowanym ograniczeniami politycznymi i ekonomicznymi. 480 stron, 298 ilustracji i 14 lat morza budowania.

Agata Gabiś – wrocławianka, historyk sztuki i architektury, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury Materialnej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się historią architektury XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej architektury powojennej i jej aspektów artystycznych, politycznych oraz socjologicznych. Współpracuje z instytucjami upowszechniającymi sztukę i historię XX wieku, między innymi z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Współczesnym Wrocław, Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość".

Wdawca: Muzeum Architektury we Wrocławiu. Współwydawca: Ośrodek "Pamieć i Przyszłość"

Wydanie publikacji zostało sfinansowane przez Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Dofinansowano ze środków Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu

08 paź

Wtorek, 18:00-20:00

Muzeum Architektury we Wrocławiu, Bernardyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny