Constans | Polskie palmy w Cannes

W ramach cyklu "Polskie palmy w Cannes" prezentujemy filmy, które zdobyły uznanie jury francuskiego Festiwalu Filmowego w Cannes. Projekcjom towarzyszą prelekcje, które wprowadzą widzów w tematykę filmu.

"Constans" Krzysztofa Zanussiego otrzymał podczas Festiwalu Cannes w 1980 roku Nagrodę Jury dla najlepszego filmu oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego. Film do dziś uznawany jest za klasyk kina psychologicznego. Surowy obraz w bolesny sposób odkrywa prawdę o końcu lat 70. PRL. Pokazuje cynizm relacji międzyludzkich i zużycie wartości, jest także studium postępującej beznadziei.

Główny bohater, Witold, wychowywany przez matkę, po skończeniu technikum elektrycznego i odbyciu służby wojskowej, podejmuje pracę w biurze organizacji wystaw, poza tym uprawia alpinizm i interesuje się matematyką. W relacjach z ludźmi stara się być uczciwy i prawdomówny, jego postawa jest jednak trudna do pogodzenia z otaczającą rzeczywistością, w której ludzie nastawieni są na drobne oszustwa. Witold nie zmienia swojego systemu wartości nawet po śmierci matki, gdy w jego życiu następuje splot niekorzystnych okoliczności.

Bilety na pokazy w cenie 5 zł będzie można zakupić w kasach Centrum Historii Zajezdnia przed seansem.

24 paź

Czwartek, 18:00-20:00

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

5 zł