„Nuty niepodległości – Kazimierz Kanaś”

Ekspozycja czasowa znajdująca się w przestrzeni wystawy głównej. Konieczny jest zakup bilety na wystawę główną „Wrocław 1945–2016”.

Wystawa znajdująca się w przestrzeni ekspozycji głównej „Wrocław 1945-2016” opowiada historię życia i działalności Kazimierza Leona Kanasia (1894–1980) – polskiego muzyka, dyrygenta, kapelmistrza, oficera Wojska Polskiego w stopniu majora, uczestnika walk obu wojen światowych, działacza polonijnego w USA, wrocławianina.

Jego losy i tułaczka po świecie odzwierciedlają burzliwe dzieje narodu polskiego, a także patriotów walczących o niepodległość kraju. Pochodzący z kresowej wsi młody chłopak, dzięki swojemu talentowi i chęci wzięcia aktywnego udziału w walce o niepodległość, na trwałe odmienił swój los.

Życie skierowało go na najpierw na Bałkany, następnie na Śląsk, później do Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, by pod koniec życia znów wysłać go na Śląsk, tym razem do Wrocławia, gdzie osiadł w ostatnich latach życia. Na każdym etapie jego życia i w każdym jego działaniu widać nie tylko potrzebę służby drugiemu człowiekowi i obrony wartości chrześcijańskich, którym pozostał wierny do końca życia, ale także samozaparcie w szlifowaniu swoich talentów.

Przygotowane materiały oparte są w całości o prywatne zbiory dokumentów, zdjęć oraz odznaczeń pozostawionych przez Kazimierza Kanasia i jego żonę Zofię

Wstęp na ekspozycję wymaga zakupu biletu wstępu na wystawę główną „Wrocław 1945-2016”.


Autor wystawy: Maciej Zawistowski

Kierownik projektu: Piotr Jagiełło-Szostak

Scenografia: Marek Stanielewicz

Zespół projektowy: Krzysztof Banaś, Adam Mitelski, Paweł Siwik, Piotr Zieliński, Krzystof Ociesa-Żyła

Opracowanie graficzne: Katja Niklas

Redakcja i korekta: Kamilla Jasińska

Tłumaczenia: Fabryka Tłumaczeń s.c.

Materiały udostępnili: Maciej Zawistowski; Kazimierz i Edward Mazur

Recenzja: Dariusz Misiejuk

28 mar

31 lip

Wydarzenie całodniowe

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny