Polskie Palmy w Cannes: Sanatorium pod klepsydrą

Zapraszamy na nowy cykl spotkań filmowych "Polskie palmy w Cannes", w którym zobaczymy filmy uznanie jury francuskiego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Cykl, który wystartuje 28 lutego, otworzy psychologiczny obraz "Sanatorium pod Klepsydrą" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z 1973 roku. Film, który zdobył w Cannes Nagrodę Jury dla najlepszego filmu to adaptacja prozy Brunona Schulza, która stanowi surrealistyczną opowieść o młodym człowieku przybywającym do tytułowego sanatorium zawieszonego w czasie i przestrzeni. Film afirmujący kulturę żydowską naznaczoną doświadczeniem Zagłady został zrealizowany w cieniu antysemickich wystąpień z 1968 roku. Po premierze w Polsce film był poddawany ostrej krytyce. Mimo to Has wbrew decydentom wysłał go na Festiwal Filmowy w Cannes za co otrzymał kilkuletni zakaz reżyserii.

Projekcje w ramach programu będą odbywać się w czwarty czwartek miesiąca o godzinie 18:00. Przed pokazami w tematykę filmu wprowadzą widzów prelekcje prowadzone przez zaproszonych filmoznawców. Wstęp do "Sanatorium pod Klepsydrą" poprowadzi Stanisław Abramik ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Bilety na pokazy w cenie 5 zł będzie można zakupić w kasach Centrum Historii Zajezdnia przed seansem.

28 lut

Czwartek, 18:00-20:00

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

5 zł