Tu dorastałem! – Dzieciństwo na Dolnym Śląsku w czterech porach roku

Wystawa plenerowa przygotowana ze studentami w ramach kierunku Public History.

„Tu dorastałem! – Dzieciństwo na Dolnym Śląsku w czterech porach roku” to sentymentalna podróż po wspomnieniach mieszkańców Dolnego Śląska, którzy wskrzesili przeszłość swoimi opowieściami oraz fotografiami z domowych albumów. Przypomnieli nam, do czego służył dziecku trzepak, gdzie szukało się zakopanych pod ziemią skarbów i jak ważne były rodzinne uroczystości. Okres PRL-u – dziś kojarzący się z represjami na obywatelach i absurdalnymi poczynaniami władzy – w dziecięcych wspomnieniach bohaterów wystawy, okazał się równie barwny i ciekawy, co młodość kolejnych pokoleń.

Wspomniana wystawa to zbiór fotografii z dzieciństwa tych Dolnoślązaków, których młodość przypada na lata 1945-1989. Pod zdjęciami umieszczono także ich wspomnienia, oraz napisany przez studentów komentarz historyczny. Ekspozycję uporządkowano ze względu na pory roku, z którymi związane są poszczególne wydarzenia z dzieciństwa bohaterów zdjęć.

Wystawa powstała w ramach zajęć dydaktycznych na kierunku historia w przestrzeni publicznej (public history) w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzonych przez dr. Wojciecha Kucharskiego z Ośrodka Pamięć i Przyszłość (Centrum Historii Zajezdnia). Uniwersytet Wrocławski jako jedyny w Polsce oferuje kształcenie z zakresu popularyzacji wiedzy historycznej w społeczeństwie. Istotą public history jest skupienie się na publiczności. O ile tradycyjna historia koncentruje się na źródłach i stawia pytania „Jak było? Skąd wiadomo, jak było?”, to public history pyta: „Co ludzie wiedzą o przeszłości? Skąd wiedzą? Jak pobudzić ich zainteresowania i jak je wykorzystać?”

Fot. W drodze do szkoły, lata 70. XX w., Stanisław Kokurewicz, ze zbiorów Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”

29 sty

28 lut

Wydarzenie całodniowe

Rynek, Wrocław, Polska

Wstęp wolny