Kino na cenzurowanym: "Spokój"

Zapraszamy na ostatni już seans w ramach cyklu "Kino na cenzurowanym". Na zakończenie tegorocznych spotkań filmowych w kinie Zajezdni zaprezentujemy film Krzysztofa Kieślowskiego "Spokój", który na swoją premierę czekał cztery lata.

Wymowa filmu wzbudziła wówczas niepokój cenzury, która skazała utwór na czteroletnie leżakowanie na półce. Gdy nadszedł rok 1980, "Spokój" powrócił do łask. Jego telewizyjna premiera odbyła się 19 września, trzy tygodnie po podpisaniu "porozumień sierpniowych". W kolejnym roku film uhonorowano Nagrodą Jury na Festiwalu w Gdańsku w 1981 roku. "Spokój" uznawany jest za prekursorski i wyprzedzający erę kina moralnego niepokoju.

Tytułowy spokój to pragnienie Antoniego Gralaka (Jerzy Stuhr), robotnika z kryminalną przeszłością, który pracuje na budowie. Gdy mężczyzna wychodzi z więzienia, odwraca się od niego rodzina i dawna narzeczona. Gralak próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Związuje się z kobietą poznaną w więzieniu, zdobywa pracę, mieszkanie i poczucie, że wszystko wreszcie się poukładało. Spokój bohatera zostaje jednak zburzony kiedy na budowie ginie cement i cegła, a podejrzenie pada na Gralaka.

Bilety w cenie 5 zł do nabycia na godzinę przed seansem w kasach Centrum Historii Zajezdnia.

06 gru

Czwartek, 18:00-20:00

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

5 zł