Projekt „Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu”

Informacje o projekcie EOG
Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu to miejsce szczególne. Niezwykły obiekt z końca XIX wieku był „świadkiem” skomplikowanej historii miasta. W sierpniu 1980 roku w zajezdni rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. Tak rodziła się „Solidarność”, wielomilionowy, pokojowy ruch, który doprowadził do obalenia komunistycznej dyktatury. Jeśli w ogóle można „opowiedzieć miasto” opisać jego historię i kulturę to trudno sobie wyobrazić lepszą lokalizację. Sercem Zajezdni jest wystawa główna „Wrocław 1945-2016” poświęcona powojennej historii Wrocławia, Dolnego Śląska i innych regionów, które stały się częścią Polski w wyniku II wojny światowej.
Scenograficzna ekspozycja została stworzona na podstawie pamiątek, dokumentów i fotografii przekazanych przez mieszkańców Wrocławia. Wystawa jest zorganizowana jak miasto – z ulicami, dworcem kolejowym, sklepem mięsnym, czytelnią, kioskiem i labiryntem. Dzięki temu zwiedzający mogą przenieść się w czasie i przeżyć przygodę.
Zajezdnia to również przestrzeń dialogu międzykulturowego i refleksji na temat przyszłości Europy.
Projekt „Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu” został wsparty finansowo z funduszy norweskich i funduszy EOG (MF EOG 2009-2014 i NMF 2009-2014), pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”. Wartość dofinansowania projektu wyniosła 15 019 203 PLN co stanowiło w 51,06 % całości projektu.
W ramach projektu przeprowadzono prace budowlane i konserwatorskie, zakup sprzętu i wyposażenia m.in. do digitalizacji zbiorów.
Realizacja projektu polegała na rewitalizacji i adaptacji na cele kulturowe historycznego zespołu obiektów przemysłowych zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu, w wyniku czego powstało Centrum Historii Zajezdnia – miejsce stałych i czasowych wystaw poświęconych powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska.
W ramach inwestycji rozwinęło się także Centrum Dokumentacyjne Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” realizujące zadania w zakresie rozwoju zasobów cyfrowych poprzez stałe programy digitalizacji zasobów zdjęć i archiwaliów związanych z powojenną historią.
Projekt poprawił dostęp do kultury i dziedzictwa kulturowego szerszemu gronu odbiorców.
Centrum Historii Zajezdnia dysponuje 1980 mkw. powierzchni wystawienniczej na dwóch poziomach. Część podziemna to 566 mkw., górna – 1414 mkw., z której 399 mkw. Jest przeznaczone na wystawy czasowe i konferencje. Cały teren Zajezdni obejmuje 2,3 hektara, co stwarza również możliwość na organizowanie koncertów i wystaw plenerowych oraz daje przestrzeń dla społeczności lokalnej.
Projekt przyczynił się do zmniejszenia różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Otwarcie Centrum Historii Zajezdnia, projektu realizowanego w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu odbyło się 16 września 2016 r.