Wystawa

Wystawa planszowa „Niepotępione ludobójstwo na Ukraińcach. Powtórka z historii”

Od 2 grudnia 2022 r. na terenie Centrum Historii Zajezdnia prezentowana będzie wystawa planszowa „Niepotępione ludobójstwo na Ukraińcach. Powtórka z historii” zorganizowana wspólnie z Narodowym Muzeum Hołodomoru-Genocydu w Kijowie. Wystawa poświęcona jest rocznicy Wielkiego Głodu 1932–32 w Ukrainie

Od 2 grudnia 2022 r. na terenie Centrum Historii Zajezdnia prezentowana będzie wystawa planszowa „Niepotępione ludobójstwo na Ukraińcach. Powtórka z historii” zorganizowana wspólnie z Narodowym Muzeum Hołodomoru-Genocydu w Kijowie. Wystawa poświęcona jest rocznicy Wielkiego Głodu 1932–32 w Ukrainie, opowiada o wielowiekowych aktach ludobójstwa dokonanego przez Rosję na Ukraińcach, z których jeden dzieje się dzisiaj na naszych oczach.

Wyobraźcie sobie, że gdzieś na świecie zwykły poranek nie nadszedł dla 40 milionów ludzi.

Rankiem 24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. W wyniku eksplozji obudziło się 40 milionów ludzi w całym kraju. Wojska rosyjskie niszczą nasze domy, nasze miasta, nasze życie z niesłychaną brutalnością. Oficjalne rosyjskie media i urzędnicy otwarcie nawołują do zniszczenia Ukrainy i Ukraińców. Rosyjscy żołnierze zabijają nawet dzieci, nazywając je wrogami, którzy są „zarażeni chorobą ukrainizmu”. Trwa to do dziś. Ukraina broni się bohatersko.

Dlaczego tak się stało, że w XXI wieku w centrum Europy jedno państwo zaatakowało drugie? Dlaczego pojawił się nowy dyktator, którego zbrodnie pozostają bezkarne? Czy w Europie są jeszcze narody, które zaprzeczają istnieniu innych? Kto wita wojnę, przemoc i ludobójstwo? Czy Europa nie powiedziała temu „nigdy więcej”? Krótko mówiąc, odpowiedź na te pytania jest jedna: bezkarne zło zawsze powraca.

90 lat temu Ukraina przeżyła jedną z najtragiczniejszych kart w swojej historii – Hołodomor. W tym czasie Rosja próbowała zniszczyć samą ukraińskość, nasz sposób życia i sens istnienia całego narodu. Jednak zbrodniczy reżim nie został ukarany, co uczyniło z niego wylęgarnię nowej fali rosyjskiego ludobójstwa na Ukraińcach.

Wystawa „Niepotępione ludobójstwo na Ukraińcach. Powtórka z historii” opowiada światu o historii zła, które pozostało bezkarne i powróciło dzisiaj, by dopełnić to, co rozpoczęło się prawie sto lat temu. Opowiada o historii wyniszczających stosunków ukraińsko-rosyjskich, opowiada o ich przyczynach, skutkach i sposobach ostatecznego pokonania tego zła.

Wystawa została stworzona specjalnie dla zagranicznej publiczności i będzie podróżować w różne strony świata, aby więcej ludzi usłyszało prawdę i przyłączyło się do Ukraińców w ich walce o przetrwanie, walce z Rosją.

Kurator: Jana Hrynko

Teksty: Jana Grynko, Iryna Kurgańska, Maryna Bogusz, Nazar Kuc, Roman Moldawskij, Inna Szugalowa

Tłumaczenie: Tetiana Nagirnycz

Projekt: Wictoria Odnosum

02 Dec

05 Feb

During the day

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Free entrance