Centrum Wolontariatu
Kontakt:
mail: [email protected]
tel.: (71) 715-96-95
Od początku działalności Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” prowadzącego Centrum Historii Zajezdnia były zbierane relacje Świadków Historii oraz pamiątki Wrocławian i mieszkańców Dolnego Śląska.
Do najważniejszych celów naszego Wolontariatu należy towarzyszenie Seniorom i Świadkom Historii oraz wymiana międzypokoleniowa zgodnie z ideą Ośrodka zawartą w nazwie „Pamięć i Przyszłość”!
Nasza działalność to #wolontariatwkulturze czyli niezwykła i wyjątkowa gałąź zaangażowania społecznego. Zapraszamy: miejsce jest tu dla każdego!
Dzięki wolontariatowi w Zajezdni:
- poznasz tożsamość Polski, Ziem Zachodnich i Północnych, Wrocławia, a przede wszystkim siebie samego
- spotkasz nietuzinkowych ludzi
- będziesz miał niepowtarzalną okazję tworzyć wyjątkowe spotkania i projekty
- opowiesz Wrocław z własnej – tak istotnej – perspektywy
- doświadczysz czym jest budowanie i dbanie o pamięć społeczeństwa
- otrzymasz bony na zakupy w naszym sklepie Centrum Historii Zajezdnia
- zwiedzisz miejsca w sposób niedostępny na co dzień
- weźmiesz udział w warsztatach, które nie są oczywiste (stworzysz z nami gry miejskie od podstaw)
- poznasz tajniki tworzenia gier na aplikację z kodami QR
- nauczysz się jak być animatorem wydarzeń i warsztatów
- zyskasz niepowtarzalne referencje zawodowe i naukowe
- spróbujesz rzeczy, na które sam może byś się nie porwał
Obszar Historii mówionej i Świadkowie Historii
W historii interesują Cię konkretni ludzie i ich indywidualne dzieje? To miejsce jest dla Ciebie!
Nauczymy Cię nagrywać relacje historii mówionej i je transkrybować. Może nagrasz swoją babcie, dziadka, stworzysz rodzinne archiwum historii mówionej. W ten sposób wzbogacisz nasze projekty swoim cennym zaangażowaniem i pomysłami. Nasze projekty historii mówionej należą do najlepszych w Polsce.
Możesz być ich częścią. Naszym flagowym projektem jest cykl spotkań „Świadkowie Historii opowiadają Wrocław”. Za nami już 20 niepowtarzalnych 1,5-godzinnych spotkań w przestrzeni Centrum Historii Zajezdnia. Kolejne spotkania to te, które z nami przygotujesz! W tym roku króluje nam temat 40 rocznicy powstania „Solidarności” i wielkiego ruchu w drodze ku wolności! Zajezdnia to najlepsze miejsce, żeby o tym opowiedzieć!
Wyobraź sobie niezwykłą lekcję historii, która spełni Twoje najśmielsze oczekiwania. Jak ona wygląda? Naszym zdaniem nie może na niej zabraknąć opowieści Świadka Historii! Będziesz z nami współtworzył projekt „Opowiadam Wrocław” czyli cykl 12-minutowych opowieści o Wrocławiu z perspektywy Świadka Historii.
Będziesz mu (lub im) towarzyszył w procesie kreowania tej opowieści. Dzięki warsztatom zapoznasz się z tym jak inspirująco opowiadać. Pozostaje pytanie czy w 15 minut można coś przekazać? Przekonaj się sam. Zgłoszenia do 25 lutego na [email protected]!
Nużą Cię standardowe formy upamiętniania ważnych spraw, rocznic, ludzi tworzących historię? To miejsce dla Ciebie. Czekamy na Twoje pomysły.
Jak mówić o Sybirakach i o osobach represjonowanych przez III Rzeszę, w jaki sposób ukazać historię przedwojennej Polonii Wrocławskiej? Czy historia opowiadana z perspektywy wrocławskich cmentarzy może być ciekawa? A może wiesz o czym nie można zapomnieć?
Te pytania niech będą dla Ciebie inspiracją, gdy będziesz się angażował w ten obszar działań wolontariuszy.
Z nami stworzysz najlepsze gry miejskie, nauczysz się jak zrobić niepowtarzalną grę na aplikację z kodami QR, nauczysz się jak być animatorem warsztatów, stworzysz je i poprowadzisz.
Za mało? To tylko początek!
Już wkrótce ogłosimy nabór na:
- warsztaty „zakoduj QR-owo Wrocław”.
- warsztaty „animuję Wrocław”
- warsztaty „gram Wrocław”
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Rusza akcja rekrutacja!
Poszukujemy wyjątkowych osób, które pomogą nam w realizacji działań i przyczynią się do upamiętniania historii wrocławian.
Jeśli interesuje Cię historia II wojny światowej oraz powojenny okres odbudowy Polski, a także pragniesz mieć wpływ na życie kulturalne Wrocławia - dołącz do nas.
Jako wolontariusz będziesz miał okazję spotkać się ze Świadkami Historii, pomóc upamiętnić ich przeszłość oraz współtworzyć niesamowite wydarzenia w projekcie „Opowiadam Wrocław” i „Wrocław pamięta” (trwających od listopada 2021 do listopada 2023). Projekty te są realizowane w ramach „Wrocław i Falstad nie zapomną” - Polskie i Norweskie spojrzenie na totalitaryzm.
W projektach powstaną:
- cztery wydarzenia pod hasłem „Opowiadam Wrocław - Niezwykłe historie słowami wrocławian”, podczas których Świadkowie Historii będą opowiadać o swoim życiu,
- dwa wydarzenia pod hasłem „Świadectwo ocalonych” poświęcone pamięci ofiar holocaustu, Sybiraków oraz ofiar zbrodni katyńskiej.
- konkursy dla dzieci i młodzieży,
- gra terenowa dla najmłodszych,
- koncert poświęcony ofiarom totalitaryzmu.
Co możesz zyskać?
- poznasz nieznaną historię Polski i wrocławian,
- zdobędziesz praktyczne umiejętności pracy w ambitnym zespole,
- weźmiesz udział w warsztatach z historii mówionej i pomożesz nam zbudować pamięć społeczną
- zdobędziesz doświadczenie w organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, a także organizacji lokalnych i międzynarodowych projektów,
- będziesz współpracować z naszymi partnerami, takimi jak: Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu, Związek Sybiraków Oddział Wrocław, Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę, Stowarzyszenie Dolnośląska Rodzina Katyńska we Wrocławiu, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Stowarzyszenie Odra-Niemen
- będzie to okazja do rozwoju umiejętności interpersonalnych,
- będziesz mieć okazję poznać ciekawych i wyjątkowych ludzi,
- wystawimy Ci zaświadczenie o wolontariacie,
Nasze wymagania:
- ukończenie min. 16 roku życia.
Czego od Ciebie oczekujemy?
- komunikatywności i otwartości,
- dyspozycyjności i kreatywności,
- zaangażowania,
- przyjaznego nastawienia.
Czekamy na Ciebie!
Jeśli chcesz dołączyć do naszego zespołu - zgłoś się na adres [email protected] z dopiskiem w tytule „wolontariat”