Actualities

Zmarł Henry N. Cobb – autor kolorowych zdjęć zniszczonego Wrocławia w 1947 r.

publication / 17-04-2020
banner

Z przykrością informujemy, że 2 marca obecnego roku zmarł Henry N. Cobb., wybitny amerykański architekt, absolwent Harvarda, współtwórca takich projektów jak John Hancock Tower w Bostonie (1976 r.), Fountain Place w Dallas (1986 r.) czy też U.S. Bank Tower w Los Angeles (1989 r.), który do dziś pozostaje najwyższym budynkiem w tym mieście i zarazem najwyższą na świecie budowlą z lotniskiem dla helikopterów.

W Polsce Cobb jest znany przede wszystkim jako autor kolorowych fotografii (ok. 100) powojennej Warszawy, Katowic, Piekar Śląskich, Radzymina, Szczecina czy Wrocławia. Zdjęcia zostały wykonane w 1947 r. podczas wyjazdu edukacyjnego World Studytour, którego Cobb był uczestnikiem. Celem wyjazdu było zapoznanie amerykańskich studentów architektury z planami odbudowy europejskich miast zniszczonych podczas II wojny światowej. Zdjęcia wykonane przez Cobba zostały oficjalnie upublicznione w Polsce po raz pierwszy w 2012 r. w Domu Spotkań z Historią na wystawie pt. „1947 BARWY RUIN. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry’ego N. Cobba”. Rok wcześniej Cobb, będąc zaproszony do udziału w konkursie architektonicznym w Warszawie, przesłał odbitki swoich zdjęć do kilku instytucji
w Polsce.

Dzięki uprzejmości rodziny Henry’ego N. Cobba mogą Państwo podziwiać zdjęcia prezentujące powojenny Wrocław na naszej wystawie „Wrocław 1945-2016”
w Centrum Historii Zajezdnia. Znajdą tam Państwo m. in. widok z mostu Grunwaldzkiego na ruiny kamienic przy ul. F Joliot-Curie czy też ruiny kamienicy na rogu dzisiejszej ul. kard. Stefana Wyszyńskiego.