Actualities

Prapremiera książki „Dopaść Morawieckiego” – spotkanie z Bogdanem Rymanowskim

publication / 06-12-2022
banner

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu z Bogdanem Rymanowskim, autorem książki „Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika”, które miało miejsce w Centrum Historii Zajezdnia.

Tą książką chciałem złożyć hołd podziemnemu Wrocławiowi – tak rozpoczął swoje spotkanie z czytelnikami w Centrum Historii Zajezdnia Bogdan Rymanowski, autor książki „Dopaść Morawieckiego”.

Redaktor Rymanowski wielokrotnie podkreślał, jak wielkie znaczenie dla Polski miał Kornel Morawiecki i założona przez niego „Solidarność Walcząca”. Przybliżył licznie zgromadzonej publiczności swoje rozmowy z Kornelem Morawieckim czy rozmowy o Kornelu z jego przyjaciółmi oraz adwersarzami. Pokazał nie tylko polityczny, ale również i duchowy wymiar przywódcy SW, który nigdy nie traktował drugiego człowieka jak swojego wroga i z każdym próbował rozmawiać.

Wielu rozmówców B. Rymanowskiego wskazywało również na ogromne pokłady empatii, jakie w sobie miał K. Morawiecki. On sam przytacza sytuację, jaka miała miejsce na stypie po pogrzebie Romualda Lazarowicza – Kornel sięga do talerza po kawałek kurczaka, owija w serwetkę i wkłada do swojego odświętnego garnituru […] [bo] na pewno znajdą się ludzie, którzy będą tego potrzebować. I taki właśnie był Kornel, w jakiejś mierze taki współczesny i nieoczywisty (bo polityk) brat Albert.

Bogdan Rymanowski nie pominął momentów zwrotnych w życiorysie bohatera swojej książki, starając się pokazać je tak delikatnie, aby nikogo nie skrzywdzić. Przyświecała mu tu idea Józefa Mackiewicza, że „tylko prawda jest ciekawa”. Jakie to były wątki – odsyłamy do książki, którą można kupić w Centrum Historii Zajezdnia.

Rozmowę o kulisach powstawania książki i fascynacji osobą Kornela Morawieckiego poprowadził dr Andrzej Jerie, zastępca Dyrektora ds. Programowych Centrum Historii Zajezdnia.

gallery
photo

Zebraną publiczność przywitał dr Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

1/13

photo

Spotkanie z red. Bogdanem Rymanowskim poprowadził dr Andrzej Jerie, zastępca dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

2/13

photo

Prapremiera książki „Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika” – spotkanie z Bogdanem Rymanowskim.

3/13

photo

Prapremiera książki „Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika” – spotkanie z Bogdanem Rymanowskim.

4/13

photo

Swoimi wspomnieniami o ojcu podzieliła się Marta Morawiecka.

5/13

photo

Swoimi wspomnieniami o ojcu podzieliła się Anna Morawiecka.

6/13

photo

O Kornelu Morawieckim opowiadał jego wieloletnia współpracowniczka Hanna Łukowska-Karniej.

7/13

photo

O działalności podziemnej opowiedział Krzysztof Turkowski, przewodniczący naszej Rady Programowej.

8/13

photo

O Kornelu Morawieckim opowiedział Jarosław Broda.

9/13

photo

O działalności w „Solidarności Walczącej” opowiadał Zbigniew Jagiełło, przewodniczący Stowarzyszenia Solidarność Walcząca.

10/13

photo

Wspomnieniami o Kornelu Morawieckim i swojej działalności w Solidarności Walczącej podzielił się poseł Grzegorz Schetyna.

11/13

photo

„Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika” – spotkanie z Bogdanem Rymanowskim.

12/13

photo

Po zakończeniu spotkanie Bogdan Rymanowski podpisywał swoją książkę.

13/13