Actualities

"Polskie palmy w Cannes". Mistrzowie polskiego kina w Centrum Historii Zajezdnia

publication / 20-02-2019
banner

Poruszający „Pianista” Romana Polańskiego, przełomowe dzieła Andrzeja Wajdy czy unikatowe obrazy Krzysztofa Kieślowskiego. Tegoroczny cykl kina studyjnego Centrum Historii Zajezdnia wyróżnia najambitniejszy, spośród oferowanych wcześniej, program.

W ubiegłych latach kino studyjne Zajezdni zabierało widzów w podróż po powojennym Wrocławiu w cyklu „W roli głównej: Wrocław” oraz prezentowało zatrzymane przez cenzurę „półkowniki” w programie „Kino na cenzurowanym”. Już sam tytuł tegorocznej edycji - „Polskie palmy w Cannes” – zdradza repertuar, jaki tym razem zobaczymy w Zajezdni. Będą to filmy, które zdobyły uznanie jury francuskiego Festiwalu Filmowego w Cannes. W ponad siedemdziesięcioletniej historii festiwalu tylko nielicznym polskim filmowcom udało się sięgnąć po prestiżową „Złotą Palmę”. Długą, bo trwającą aż 16 lat przerwę w wyróżnieniach dla Polaków przerwał dopiero w 2018 roku Paweł Pawlikowski, który odebrał statuetkę za reżyserię „Zimnej Wojny”. Przed nim w 2002 roku statuetkę dla najlepszego filmu odebrał Roman Polański, twórca prezentowanego w cyklu „Pianisty”.

Cykl, który wystartuje już 28 lutego, otworzy psychologiczny obraz "Sanatorium pod Klepsydrą" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z 1973 roku. Film, który zdobył w Cannes Nagrodę Jury dla najlepszego filmu to adaptacja prozy Brunona Schulza, która stanowi surrealistyczną opowieść o młodym człowieku przybywającym do tytułowego sanatorium zawieszonego w czasie i przestrzeni. Film afirmujący kulturę żydowską naznaczoną doświadczeniem Zagłady został zrealizowany w cieniu antysemickich wystąpień z 1968 roku. Po premierze w Polsce film był poddawany ostrej krytyce. Sam Has wbrew decydentom wysłał go na Festiwal Filmowy w Cannes za co otrzymał kilkuletni zakaz reżyserii.

Projekcje w ramach programu „Polskie palmy w Cannes” będą odbywać się w czwarty czwartek miesiąca o godzinie 18:00. Przed pokazami odbywać się będą prelekcje prowadzone przez zaproszonych filmoznawców. Bilety na pokazy w cenie 5 zł będzie można zakupić w kasach Centrum Historii Zajezdnia przed seansem.

REPERTUAR | Polskie palmy w Cannes

28.02 "Sanatorium pod klepsydrą", reż. W. J. Has
28.03 "Człowiek z marmuru", reż. A. Wajda
25.04 "Pianista", reż. R. Polański
23.05 "Aktorzy prowincjonalni", reż. A. Holland
27.06 "Podwójne życie Weroniki", reż. K. Kieślowski
27.09 "Człowiek z żelaza", reż. A. Wajda
24.10 "Constans", reż. K. Zanussi
28.11 "Krótki film o zabijaniu", reż. K. Kieślowski