Actualities

Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948

publication / 18-07-2022
banner

Wystawę „Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948", której współorganizatorem jest Centrum Historii Zajezdnia została udostępniona zwiedzającym przed siedzibą Radia Szczecin. Opowieść o mieście, której autorem jest znany dziennikarz i historyk Piotr Semka została wyeksponowana z okazji 75. urodzin polskiego Szczecina.

- Ekspozycja, prezentowana w wielu miejscach w Polsce, pokazuje rzeczywistość sprzed blisko ośmiu dekad, poprzez portrety rozmaitych ludzi - powiedział Semka. - I milicjanta nowej władzy, który zginął zastrzelony nie wiadomo z czyjej ręki w Lesie Arkońskim, i pana Piotra Zarembę, który wzywa do przyjeżdżania do Szczecina. I generałów UB i KBW, ale i ludzi, którzy zakładają swoje prywatne życie. Działaczy PSL-u; harcerzy, którzy demonstrują przeciwko Bierutowi; Niemców, którzy muszą opuścić Szczecin.

- W pierwszych latach po II wojnie światowej działo się wiele niezwykłych rzeczy - zaznaczył Semka. - Pokazuje ludzi, którzy starali się odbudować port,którzy odbudowywali stocznię, pokazuje ludzi, którzy byli twórcami Wyższej Szkoły Morskiej. Właśnie w Szczecinie ten okres był nieproporcjonalnie ważniejszy niż w innych miastach, bo tu wytwarzała się tożsamość Szczecina. Wystawa jest prezentowana przed siedzibą Radia Szczecin