Actualities

Kwartalnik „Pamięć i przyszłość” o stanie wojennym dostępny online

publication / 13-12-2021
banner

Dokładnie 40 lat po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego prezentujemy najnowszy numer kwartalnika „Pamięć i Przyszłość” nr 4/2021 (54), który niemal w całości został poświęcony wydarzeniom sprzed czterech dekad. Do końca tygodnia kwartalnik w wersji online będzie dostępny bezpłatnie.

We wstępie do najnowszego numeru kwartalnika redaktor naczelna dr Katarzyna Uczkiewicz pisze: „Stan wojenny pozostaje jednym z najtragiczniejszych okresów w naszej powojennej historii. Na jego temat pisze się i mówi nie tylko przy okazji kolejnych rocznic. (…) Najbardziej spektakularne epizody, takie jak uratowanie przed konfiskatą 80 milionów złotych ze związkowej kasy, aresztowania i internowania, a także działalność podziemna liderów, weszły nawet do popkultury. (…) Historie te są znane i opisane, także na naszych łamach, dlatego najnowszy, rocznicowy numer kwartalnika „Pamięć i Przyszłość” poświęcamy słabiej znanym bohaterom stanu wojennego. Ludziom, którzy 14 grudnia, mimo strachu i oszołomienia, po prostu poszli do pracy – wiedząc, że prawdopodobnie nie będą wykonywać swoich zawodowych obowiązków. Przyszli jednak do pracy – by pokazać niezgodę na zamach, jaki peerelowskie władze, reprezentujące nominalnie właśnie „ludzi pracy”, przeprowadziły na własnych obywatelach; żeby udokumentować dramatyczne wypadki; żeby w końcu chronić swoich podwładnych i studentów, zagrożonych represjami. Młodzi robotnicy, fotoreporterzy i dziennikarze, rektor i profesorowie, a także emerytowany pracownik techniczny uniwersytetu, który wyprowadził zagrożonych zatrzymaniem z obleganego przez ZOMO budynku uczelni – to także bohaterowie tamtego czasu”.

W najnowszym numerze aż dziewięć artykułów i jeden wywiad poświęcono wybranym epizodom i bohaterom stanu wojennego.

Kwartalnik w wersji elektronicznej w postaci pliku *pdf będzie dostępny na naszej stronie do niedzieli 19 grudnia włącznie. Zapraszamy do lektury!