Actualities

Historia z perspektywy najstarszych Polaków

publication / 28-10-2020
banner

Powoli kończymy projekt „100 100-latków na 100-lecie”. W jego efekcie powstała podróżująca przez ostatnie 2 lata po Polsce wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” oraz obszerna publikacja podsumowująca projekt. Stworzyliśmy również stronę rowiesnicyniepodleglej.pl, na której można m.in. wirtualnie zwiedzić wystawę.

ZROZUMIEĆ HISTORIĘ
Prace nad projektem „100 100-latków na 100-lecie” rozpoczęliśmy w 2017 roku od działań mających na celu dotarcie do Rówieśników Niepodległej, czyli osób urodzonych w 1918 roku, jak również nieco młodszych, tych którzy przyszli na świat najpóźniej w 1923 r. Dzięki kontaktom naszego Ośrodka, współpracy z instytucjami partnerskimi z całej Polski i szeroko zakrojonej kampanii medialnej udało się nam dotrzeć do licznej grupy Świadków Historii. Finalnie nagraliśmy 97 relacji, które posłużyły do stworzenia wystawy plenerowej, obszernej publikacji książkowej oraz strony internetowej.

Podsumowując projekt dr Marek Mutor, Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, stwierdził: (…) poznanie historii najnowszej jest oknem na trudny XX wiek, przez które spoglądamy razem ze świadkami historii. (…) Każda bowiem relacja stulatka to opowieść o wieku niepodległości Polski. To w ich osobistych historiach zawarte są opowieści zarówno o „codzienności zwykłych ludzi”, jak i o wielkich wydarzeniach na stałe zapisanych w dziejach politycznych naszego kraju.

WYSTAWA „RÓWIEŚNICY NIEPODLEGŁEJ”
Wystawa stworzona została ze wspomnień Rówieśników Niepodległej, udostępnionych przez nich zdjęć i dokumentów. Z opowieści i pamiątek powstała wielowątkowa narracja o dzieciństwie i młodości w dwudziestoleciu międzywojennym, doświadczeniach II wojny światowej, życiu po wojnie i w czasach komunizmu. Oddając głos Rówieśnikom Niepodległej udało się zaprezentować wyjątkowy, bardzo emocjonalny i różnorodny obraz minionego stulecia, w którym największą rolę odrywała zmieniająca wszystko i wszystkich wojna.

Po wernisażu przed budynkiem Centrum Historii Zajezdnia, który odbył się we Wrocławiu w listopadzie 2018 r., plenerowa wystawa ruszyła w podróż po Polsce. Obejrzeć ją można było kolejno w Jeleniej Górze, Kątach Wrocławskich, Opolu, Białymstoku, Żmigrodzie, Malborku, Radzionkowie, a ostatnio – w Tokarni i Kielcach. W II połowie października wystawa dotrze jeszcze do Bolesławca, a ostatnim jej przystankiem będzie Lubaczów w woj. podkarpackim. Miejsca ekspozycji nie są przypadkowe – są to miejscowości, z którymi związani są Rówieśnicy Niepodległej.

Wystawa od niedawna dostępna jest również wirtualnie na specjalne stworzonej w tym celu stronie internetowej www.rowiesnicyniepodleglej.pl. Obejrzycie na niej wystawę, ale też przeczytacie o szczegółach projektu i zapoznacie się z biogramami Rówieśników Niepodległej.

PUBLIKACJA „RÓWIEŚNICY NIEPODLEGŁEJ”
W ostatnich miesiącach równie intensywnie pracowaliśmy nad papierowym podsumowaniem projektu. Pięknie wydana, licząca niemal 400 stron i bogata w materiał zdjęciowy publikacja ujrzała światło dzienne na początku października br.

Książka zawiera Galerię Rówieśników Niepodległej, czyli ich biogramy wraz ze zdjęciami. Następnie, w formie chronologicznej, od dwudziestolecia międzywojennego przez okres II wojny światowej, czasy powojenne i lata komunizm, przedstawione zostały wspomnienia stulatków. Ostatnia część publikacji to ich refleksje na temat najważniejszych wydarzeń i wynalazków minionego wieku, a także osobiste definicje niepodległości.

W najbliższym czasie zaplanowaliśmy spotkania promujące wydawnictwo. Informacje na ich temat znajdziecie w naszym kalendarium.


Serdecznie zachęcamy do oglądania wystawy – stacjonarnie jak i wirtualnie – oraz uczestnictwa w spotkaniach promujących książkę!


Projekt „100 100-latków na 100-lecie” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.

MP

gallery
photo

Rówieśnicy Niepodległej

1/8

photo

Rówieśnicy Niepodległej

2/8

photo

Rówieśnicy Niepodległej

3/8

photo

Rówieśnicy Niepodległej

4/8

photo

Rówieśnicy Niepodległej

5/8

photo

Rówieśnicy Niepodległej

6/8

photo

Rówieśnicy Niepodległej

7/8

photo

Rówieśnicy Niepodległej

8/8