Digitalizacja zbiorów i oferty edukacyjnej Centrum Historii Zajezdnia wraz z dostosowaniem infrastruktury instytucji oraz stworzeniem specjalistycznego portalu e-uslug

logotypy: Fundusze Europejskie - Program Regionalny, Polska Flaga i napis Rzeczpospolita Polska, Dolny Śląsk wraz z herbem oraz Flaga Unii Europejskiej wraz podpisem Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt „Digitalizacja zbiorów i oferty edukacyjnej Centrum Historii Zajezdnia wraz z dostosowaniem infrastruktury instytucji oraz stworzeniem specjalistycznego portalu e-uslug” ma na celu digitalizację zbiorów archiwalnych oraz edukacyjnych pozostających w posiadaniu Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz prowadzonego przez niego Centrum Historii Zajezdnia oraz udostępnienie ich odbiorcom z całej Polski i zagranicy. W ramach projektu zeskanowane i udostępnione zostaną kolejne partie archiwalnych dokumentów i wytworów kultury o znaczeniu historycznym i społecznym.

Nagrane zostaną kolejne filmy, wywiady ze świadkami historii. Realizowane są one zgodnie z metodologią oral history, w której specjalizują się pracujący w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość” badacze.

Powstanie również pięć wysokiej jakości filmów edukacyjnych dostosowanych do podstawy programowej szkół ponadpodstawowych ze szczególnym uwzględnieniem roli ziem przyłączonych do Polski w wyniku II Wojny Światowej. Filmy będą skupiały się na okresie historycznym od 1945 roku do 1980, co w połączeniu z innymi filmami edukacyjnymi stworzonymi w Ośrodku pozwoli na kompleksowe zwiedzenie wystawy głównej „Wrocław 1945-2016” bez wychodzenia z domu.

Całość ww. materiałów zostanie udostępniona na nowym portalu WWW, który w przyszłości będzie służył udostępnianiu podobnych treści. Poza tym, na stronie znajdą się również porady dla rodziców, materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów a także materiały łączące edukację z rozrywką (edutainment) takie jak gry przeglądarkowe czy opisy gier edukacyjnych. Ważnym elementem portalu będą także wirtualne klasy, które pozwolą grupom na połączenie się z pracownikami Centrum Historii Zajezdnia bez wykorzystania dodatkowego oprogramowania.

W ramach projektu rozbudowana zostanie również infrastruktura informatyczna jaką dysponuje Centrum Historii Zajezdnia. Ma to na celu usprawnienie i przyspieszenie prac prowadzonych w tym kierunku. Zakup specjalistycznego sprzętu do skanowania i tworzenia treści edukacyjnych pozwoli podnieść poziom oferowanych usług. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy Wrocławia, a szerzej Dolnego Śląska otrzymają do dyspozycji bazę bezpłatnych i ogólnodostępnych treści wspierających rozwój świadomości regionalnej, narodowej oraz wspomagających procesy edukacyjne.