Aktualności

ZWYKŁY NIEZWYKŁY SIERPIEŃ PRZYWOŁUJE WYSTAWA „GAZETA SIERPNIOWA”

publikacja / 04-03-2020
banner

Do końca marca w hali Dworca Głównego PKP we Wrocławiu można obejrzeć wystawę przygotowaną przez studentów 2. roku Historii w przestrzeni publicznej (public history) na Uniwersytecie Wrocławskim.


Sierpień 1980 roku – jakie pierwsze skojarzenia wiążą się z tą datą? Ogólnopolskie strajki
i powstanie „Solidarności”, początek przemian systemowych, które w konsekwencji doprowadziły do upadku PRL-u i powstania III Rzeczypospolitej. O innych, bardziej przyziemnych sprawach, którymi żyli Polacy nim codzienność przysłoniła wielka historia, mało już kto pamięta.
Właśnie o sierpniu 1980 r., lecz z całkiem innej niż się to przyjęło perspektywy, opowiada wystawa „Gazeta sierpniowa”, przygotowana przez studentów 2. roku Historii w przestrzeni publicznej (public history) na Uniwersytecie Wrocławskim w ramach zajęć prowadzonych przez dr Wojciecha Kucharskiego z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Wystawa opowiada o niezwykle ważnym dla historii Polski i Europy sierpniu 1980 roku w formie fikcyjnej gazety. Pierwsza część wystawy pokazuje „ciszę przed burzą” i prozę życia codziennego poprzedzającą strajki. Przypomina przez większość zapomniane, mniejsze i większe sprawy, którymi żyli Polacy: słynny gest Kozakiewicza na olimpiadzie w Moskwie, katastrofę kolejową pod Otłoczynem, zamach w Bolonii, gorące filmowe nowości w kinach – „Gwiezdne wojny” czy „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”, przygotowania do zbliżającego się roku szkolnego. Część druga wystawy to relacja rozwoju sytuacji słynnych wydarzeń sierpniowych – oficjalna, przekazywana przez media, lecz też faktyczna, komentowana przez historyków, obnażających cenzurę i propagandę aparatu komunistycznego. Inspiracja autentycznymi dziennikami, oryginalna pisownia, archiwalne zdjęcia
i połączenie informacji codziennych z tymi, które zapisały się w naszej historii wielkimi literami, pozwoliły stworzyć niezwykłą mozaikę, dzięki której możemy spojrzeć na sierpień 1980 r. z innej niż zwykle, bardziej przyziemnej, lecz jednocześnie bardzo interesującej perspektywy. Jest to szczególnie cenne w roku, w którym obchodzimy 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.

Wystawę „Gazeta sierpniowa” można obejrzeć w hali Dworca Głównego PKP we Wrocławiu do końca marca br.

MP