Aktualności

Zjazd Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia (PEMC)

publikacja / 22-11-2022
banner

W zeszłym tygodniu, w Pradze, odbył się zjazd Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia (PEMC) oraz międzynarodowa konferencja pt. „Wojny hybrydowe Rosji przeciwko demokratycznemu światu”. Współgospodarzem tych wydarzeń był dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor, który od roku przewodniczy PEMC.

Konferencja zgromadziła szefów państw i wybitnych specjalistów z wielu krajów. Głos zabierali m.in. premier Czech Petr Fiala, premier RP Mateusz Morawiecki, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, przywódczyni narodowa Białorusinów Swiatłana Cichanouska oraz specjaliści historycy i obrońcy praw człowieka, m.in. Gary Kasparov, Stephane Courtois, David Satter, Nicolas Cull, Yanina Sokolova.

Dyskutowano przede wszystkim o sposobach wykorzystywania historii w propagandzie oraz w wojnie informacyjnej. Mówcy przedstawili wyraźny związek pomiędzy budowaniem fałszywych narracji historycznych a przygotowaniami do wojny. Wskazywali też na to, że jednym ze źródeł agresji rosyjskiej jest fakt, iż nie rozliczono należycie i nie osądzono komunistycznych sowieckich zbrodni. Wnioski z konferencji posłużą budowaniu nowych propozycji w zakresie europejskiej polityki walki z dezinformacją oraz umacniania wspólnej europejskiej pamięci o przeszłości, zwłaszcza o ofiarach totalitaryzmów.

Konferencji towarzyszyła gala, w trakcie której Marek Mutor i Swiatłana Cichanouska, a także przewodniczący czeskiego Senatu Miloš Vystrčil przekazali Nagrodę PEMC za rok 2021 Stowarzyszeniu Memoriał, rozwiązanemu przez władze rosyjskie pod koniec zeszłego roku. Nagrodę odebrał Boris Belenkin, członek zarządu Memoriału. Pośród zgromadzonych byli przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji pamięci z 23 krajów, w tym z Polski: IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pilceckiego, Fundacja Karta i Muzeum Historii Polski.

Cieszymy się, że Centrum Historii Zajezdnia jest członkiem tej wielkiej europejskiej rodziny instytucji pamięci, a wrocławska historia inspiruje wielu ludzi w świecie.

Galeria
photo

Podczas konferencji dyskutowano o sposobach wykorzystywania historii w propagandzie oraz w wojnie informacyjnej

1/3

photo

Konferencja zgromadziła szefów państw i wybitnych specjalistów z wielu krajów

2/3

photo

Nagrodę PEMC za rok 2021 otrzymało Stowarzyszenie Memoriał

3/3