Aktualności

Zapraszamy na wystawę „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923”

publikacja / 16-06-2020
banner

18 czerwca na Placu Wolności we Wrocławiu otwarta zostanie plenerowa wystawa, prezentująca procesy odradzania się Starego Kontynentu po I wojnie światowej. Przez ostatnie dwa lata ekspozycja podróżowała po Europie, pokazywana była w Pradze, Berlinie, Sarajewie, Bratysławie, Verdun i Weimarze. W Polsce premierowo będą mieli okazję ją obejrzeć mieszkańcy Wrocławia oraz turyści odwiedzający stolicę Dolnego Śląska. Ekspozycja dostępna będzie do 8 lipca, wstęp na nią jest bezpłatny. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” został jednym z partnerów wystawy.

Wystawa przywołuje ważne wydarzenia sprzed 100 lat, uzmysławiając nam, dlaczego są one istotne dla zrozumienia nie tylko II wojny światowej, ale także współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej. – tłumaczy prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, jedna z konsultantek scenariusza ekspozycji. Pierwsza wojna światowa (1914–1918) całkowicie zmieniła oblicze Starego Kontynentu. Na gruzach czterech mocarstw powstało kilkanaście nowych państw. Niemal wszystkie granice zostały wytyczone na nowo, często na fali konfliktów zbrojnych, do których dochodziło jeszcze w ciągu kolejnych pięciu lat od oficjalnego zakończenia wojny. W wyniku ścierania się różnych, często odmiennych racji wyłoniła się tzw. Nowa Europa. Część narodów postrzegała wynik wojny jako ogromną tragedię, dla innych był on kulminacją wysiłków
w walce o niepodległość. Niezależnie od percepcji nowej sytuacji wszystkie narody połączył wspólny cel – odbudowa Europy – realizowany w cieniu zmian politycznych, społecznych, gospodarczych
i kulturalnych. Próbą syntezy tych burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej, jest właśnie wystawa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923”. Składa się na nią ponad 200 interaktywnych materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci.
Ze względu na sytuację związaną z epidemią wirusa COVID-19 prezentacja odbywać się będzie przy zachowaniu wszystkich dostępnych środków bezpieczeństwa.

Organizatorem wystawy jest Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (European Network Remembrance and Solidarity). Ekspozycję przygotowano we współpracy z z międzynarodowym gronem historyków. Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Pełna informacja prasowa w jęz. polskim oraz w jęz. angielskim
Dowiedz się więcej o wystawie
Dołącz do wydarzenia na Facebooku

MP