Aktualności

Otwarcie wystawy "Wielkopolanie ku Niepodległej"

publikacja / 25-02-2019
banner

- Chętnie posłuchamy tego jak Dolnoślązacy odbierają historię Powstania Wielkopolskiego, zwłaszcza w tak ważnym miejscu jakim jest Zajezdnia - mówił Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości na wernisażu wystawy "Wielkopolanie ku Niepodległej" w Centrum Historii Zajezdnia.

Od 25 lutego na placu przed Centrum Historii Zajezdnia możemy oglądać wystawę przedstawiającą historię zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

- Ta wystawa chce pokazać jedną fundamentalną rzecz. Było to bowiem wydarzenie łączące, nie o charakterzy separatystycznym. Opierało się na współpracy Polaków z różnych dzielnic kraju. To była wielka wspólna walka, wspólna danina zakończona zwycięstwem - dodał dr Adam Pleskaczyński, współautor wystawy.

Ekspozycja składa się z modułów w układzie chronologicznym i opowiada historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz również późniejsze kultywowanie o nim pamięci. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających bezpłatnie do 14 marca.
Relacja wideo z wernisażu.

Otwarciu wystawy towarzyszyła debata, w której udział wzięli prof. Edward Czapiewski i dr Piotr Grzelczak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Relacja wideo z debaty.

Fotorelacja z otwarcia wystawy.