Aktualności

Wolontariat: co za nami, co przed nami

publikacja / 10-09-2020
banner

Wrażenia z pracy nad projektem #opowiadamWrocław, wymiana pomysłów i doświadczeń, a także lepsze poznanie się – takie były cele spotkania z wolontariuszami, które odbyło się w środę 9 września.

WOLONTARIAT TO TAKIE WIN-WIN

W spotkaniu wzięło udział 5 wolontariuszek, 2 nowych wolontariuszy, dr Marek Kosendiak – Koordynator wolontariatu i programów społecznych w Centrum Historii Zajezdnia, Natalia Rybak – trener i coach, Monika Petryna – Specjalista ds. marketingu w Centrum Historii Zajezdnia a także… pies :)
Na początek zrobiliśmy sobie krótką, pamiątkową sesję fotograficzną. Następnie Natalia i Marek zapytali o wrażenia ze współpracy ze Świadkami Historii. Wolontariusze opowiadali o doświadczeniach, wątpliwościach i ich przełamywaniu. Wiktoria wspominała: – Na początku był lekki stres, nie wiadomo było jak to zagra. Nie wiedziałam, czy świadkowie mi zaufają, czy będą chcieli rozmawiać, czy ja będę umiała rozmawiać z nimi. Wszyscy jednak kojarzyli Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” i dzięki temu otwierały się pozytywne emocje.

Praca nad opowieściami była ważnym przeżyciem dla obu stron. – Ten projekt to taki win-win, zyskuje i Świadek Historii, i wolontariusz. Rozwinęłam umiejętność słuchania, komunikacji, nauczyłam się obsługi aplikacji do nagrywania. Osoby z którymi rozmawiałam mają poczucie, że ktoś interesuje się ich wspomnieniami, czują się docenione, to dla nich bardzo ważne. – opowiadała Bogna. Równie istotny jest aspekt relacji międzyludzkiej, wolontariusze podkreślali, że z częścią Świadków Historii nawiązali serdeczne relacje. Wiktoria z uśmiechem przyznała: – Mam teraz nowego kolegę, pana Benedykta. Ma niesamowitą wiedzę i świetnie się go słucha, ma już pomysły na kolejne nagrania. Marysia wspominała: – Ci ludzie to taka inspiracja, ile fajnych rzeczy można w życiu robić, jak ciekawość świata może rozwijać.

#opowiadamWrocław to tylko jedno z działań, w które zaangażowani są nasi wolontariusze. W czasie pandemii Covid 19 wspierali nas np. w przygotowaniach paczek dla Świadków Historii (zawierających min. bawełniane maseczki czy najnowsze publikacje Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”) czy akcji telefonów z pytaniami o samopoczucie i propozycją ewentualnej pomocy. Aktywnie wspierali nas w realizacji obchodów 40. rocznicy wrocławskiego strajku i wernisażu wystawy „Zajezdnia strajkuje” a także realizowanym wspólnie z wrocławskim MPK i Halą Stulecia nocnym przejeździe w 75-lecie pierwszej powojennej linii tramwajowej we Wrocławiu.

TO NIE KONIEC, TO PODSUMOWANIE ETAPU

Spotkanie pozwoliło nam też poznać się nieco bliżej. Natalia, z wykształcenia prawnik, opowiedziała o swojej pasji do historii i o projektach, które wcześniej realizowała. Agnieszka, świeżo upieczona magister historii, zaprosiła nas do projektu, który niebawem rozpoczyna wraz z Centrum Historii Zajezdnia – „Zapomniana uwertura”. Bogna, przewodnik miejski, poleciła z kolei Europejskie Dni Dziedzictwa, w których realizację jest zaangażowana. Wiktoria, przewodnik grup turystycznych, zapowiedziała kolejne nagrania w ramach #opowiadamWrocław. Do głosu doszli też nowi wolontariusze, Tomek i Wiktor, którzy opowiedzieli jak trafili do Zajezdni.

Na koniec jeszcze głos zabrał opiekun naszych wolontariuszy, Marek. – To nie jest koniec naszych działań ani projektu, to spotkanie to podsumowanie pewnego intensywnego etapu. – powiedział. Podziękował za wszystkie dotychczasowe aktywności, wręczył pamiątkowe dyplomy, nakreślił też kolejne kroki i zaprosił wszystkich na warsztaty foto-video w październiku. Natalia, trener i coach wspierająca wolontariuszy w pracy ze Świadkami Historii, przypomniała, że grono naszych wolontariuszy jest szersze, niestety nie wszyscy mieli możliwość dotrzeć na spotkanie. Opiekun wolontariuszy obiecał, że po spotkaniu prześle wszystkim krótkie podsumowanie mejlowe, tak aby wszyscy byli na bieżąco. Zapowiedział również kolejne spotkanie wolontariuszy jesienią.

Więcej o wolontariacie w Zajezdni i projekcie #opowiadamWrocław przeczytacie tutaj.

MP

Galeria
photo

Wolontariusze

1/4

photo

Wolontariusze

2/4

photo

Wolontariusze

3/4

photo

Wolontariusze

4/4