Aktualności

Wielkopolanie ku Niepodległej - wernisaż wystawy

publikacja / 19-02-2019
banner

Z okazji stulecia powstania wielkopolskiego zapraszamy na wystawę przygotowaną przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Wernisaż odbędzie się 25 lutego o 17:00 w Centrum Historii Zajezdnia, które jest współorganizatorem ekspozycji wrocławskiej.

- Wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” upowszechnia wiedzę o zwycięskim powstaniu wielkopolskim w rocznicę jego stulecia – mówi Juliusz Woźny, rzecznik Centrum Historii Zajezdnia.

Ekspozycja składa się z modułów w układzie chronologicznym i opowiada historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz również późniejsze kultywowanie o nim pamięci.

Wystawa została przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z myślą o mieszkańcach największych polskich miast. We Wrocławiu będzie prezentowana od 25 lutego do 10 marca na placu przez Centrum Historii Zajezdnia. Wcześniej pokazano ją w Warszawie, Krakowie, Świętochłowicach.

W ramach wernisażu w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się również debata, w której udział wezmą prof. Edward Czapiewski i dr Piotr Grzelczak z poznańskiego IPN-u.

/LJ/