Aktualności

Wernisaż wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”

publikacja / 27-07-2022
banner

- Bardzo się cieszę, że dziś spotykamy się na wernisażu wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”. Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, przedstawiająca codzienność życia w Treblince, jest znacznie czymś więcej. Jest wspomnieniem i swoistym oddaniem hołdu ofiarom Holokaustu. Opowieścią o trudniej historii z której dziś powinniśmy wynieść wiele nauki – powiedział Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, dr Marek Mutor, podczas otwarcia wystawy.


- Misją Instytutu Pamięci Narodowej w Polsce i na świecie jest to aby ocalić pamięć. Aby Pamięć o tych dziewięciuset tysiącach osób ale i o każdej z nich pojedynczo zachować i upomnieć się o nią w imię sprawiedliwości i lepszej przyszłości. My mówimy o przeszłości, o historii ale mówimy też po to aby zbudować lepszy świat, w którym groza wojny, groza obozu zagłady i obozów koncentracyjnych nigdy nie powróciła. Stąd ten wernisaż i ta wystawa - nadmienił Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.


Uroczyste otwarcie wystawy uświetniła również obecność Pani Ady Krystyny Willenberg, wdowy po artyście, która przytoczyła i opowiedziała o wspomnieniach swojego męża i trudzie życia w Treblince, piekle na Ziemi.

Piętnaście rzeźb wykonanych z brązu w latach 1999-2003 przedstawiających sylwetki więźniów i sceny z życia obozowego, składające się na bolesne wspomnienia Artysty z tamtego czasu oglądać można bezpłatnie w Centrum Historii Zajezdnia do 21 sierpnia.

Galeria
photo

1/3

photo

2/3

photo

3/3