Aktualności

Wernisaż „Sąsiedzi w Europie. 30 rocznica polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”

publikacja / 17-06-2021
banner

„Sąsiedzi w Europie” to tytuł wystawy, która stanęła przy ul. Oławskiej z okazji jubileuszu 30-lecia polsko-niemieckiego „Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy”. Ekspozycja pokazuje historię stosunków polsko-niemieckich od II wojny światowej aż do czasów współczesnych.

W otwarciu wystawy 17 czerwca udział wzięli konsul generalny Niemiec Hans Jörg Neumann, autor wystawy dr hab. Robert Żurek, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Marek Mutor i przedstawiciele Urzędu Miejskiego.

Traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku przez premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i kanclerza Helmuta Kohla oraz przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Krzysztofa Skubiszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera.

Głównymi założeniami umowy było podkreślenie znaczenia stosunków polsko-niemieckich dla jedności Europy, uregulowanie kwestii niemieckiej mniejszości narodowej w Polsce oraz polskiej w Niemczech, konieczność intensyfikacji wymiany kulturalnej oraz zapewnienie współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej.

Z okazji okrągłej rocznicy 30-lecia podpisania traktatu Centrum Historii Zajezdnia we współpracy z Miastem Wrocław oraz Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przygotowało wystawę plenerową ukazującą historię relacji polsko-niemieckich od 1945 roku do czasów współczesnych. Ukazano przy tym tempo rozwijających się relacji międzysąsiedzkich.

Autorem wystawy jest dr hab. Robert Żurek – historyk, Dyrektor Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Aleksandra Pierścińska-Lichwa z Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego.

Wystawę oglądać można na ul. Oławskiej (obok fontanny) do 5 lipca.

Galeria
photo

Otwarcie wernisażu

1/5

photo

Otwarcie wernisażu

2/5

photo

Wystawa wernisaż „Sąsiedzi w Europie. 30 rocznica polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”.

3/5

photo

wernisaż „Sąsiedzi w Europie. 30 rocznica polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”

4/5

photo

Wystawa „Sąsiedzi w Europie. 30 rocznica polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”

5/5