Aktualności

Sybirackie znaki pamięci we Wrocławiu. Premiera nowego przewodnika historycznego wydanego przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

publikacja / 14-09-2023
banner

Czym są sybirackie znaki pamięci? Jak pisze Kamilla Jasińska, autorka przewodnika – są nie tylko upamiętnieniem, ale także dziękczynieniem i przestrogą. We Wrocławiu, gdzie w 1988 roku za sprawą osiadłych tu po II wojnie światowej zesłańców i ich potomków odrodził się Związek Sybiraków, nawiązujący tradycją, statutem i działalnością do Związku istniejącego w latach 1928–1939. Nie dziwi więc, że współczesny Wrocław obfituje w sybirackie znaki pamięci.

Wydany właśnie przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” przewodnik zaprasza nas na spacer po stolicy Dolnego Śląska szlakiem miejsc upamiętniających zesłańców, a także stanowi zbiór najistotniejszych wrocławskich kolekcji zawierających relacje, osobiste pamiątki i dokumenty związane z tymi trudnymi wydarzeniami.

Ośrodek – wspólnie ze Złotnickim Centrum Spotkań – zaprasza na oficjalną premierę przewodnika, która odbędzie się w niedzielę, 24 września o godzinie 14.00 w Złotnickim Centrum Spotkań mieszczącym się przy ulicy Wielkopolskiej 7.

Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów Dnia Sybiraka organizowanego przez wrocławski oddział Związku Sybiraków i poprzedzone będzie mszą św. o godzinie 12.30 w kościele pw. NMP Różańcowej po której nastąpi złożenie kwiatów w Kaplicy Narodowej przy urnie z ziemią mogiły polskiego zesłańca.

Podczas premiery, Kamilla Jasińska przybliży zgromadzonym nie tylko kulisy powstania przewodnika i wybrane ciekawostki dotyczące sybirackich znaków pamięci, ale opowie także o innych działaniach Ośrodka na rzecz popularyzowania tematyki sybirackiej i jej upamiętniania.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymają bezpłatne egzemplarze przewodnika. Ponadto będzie można otrzymać dedykację od autorki.

Wstęp wolny! Zapraszamy!