Aktualności

Strajkowy ogórek odzyska blask

publikacja / 10-11-2019
banner

W sobotę, 9 listopada na placu Centrum Historii Zajezdnia w obecności prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor przekazał autobus Jelcz rektorowi Politechniki, prof. Cezaremu Madryasowi.

- Bardzo chcemy, żeby ten ogórek jeździł. Ale to musi być w pełni ekologiczne, dostosowane do potrzeb współczesnych pasażerów. Myślę, że to się uda. Po renowacji autobusu wspólnie z MPK Wroław mamy nadzieję go eksploatować. Chcemy, żeby woził turystów i dzieci do Centrum Historii Zajezdnia - mówił dr Marek Mutor, dyrektor Zajezdni podczas przekazania Jelcza 043.

Autobus trafi do warsztatów Politechniki Wrocławskiej, gdzie zostanie odnowiony i przystosowany do użytkowania. W ten sposób rozpoczną się prace nad przywróceniem świetności Jelczowi 043, zwanemu ze względu na charakterystyczny wygląd „ogórkiem”. Pojazdem tego samego typu 26 sierpnia 1980 Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z Zajezdni nr 7 przy ul Grabiszyńskiej, rozpoczynając strajk we Wrocławiu. Pojazd wymaga gruntownego remontu.

W czerwcu bieżącego roku w sprawie remontu „ogórka” podpisano porozumienie między Centrum Historii Zajezdnia, Politechniką Wrocławską i NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. Rozpoczyna się pierwszy etap prac, które mają przywrócić pojazdowi pełną sprawność i dawny wygląd. W przyszłości legendarny „ogórek” powróci do Zajezdni i będą podróżować turyści zwiedzający Wrocław

Galeria
photo

1/5

photo

2/5

photo

3/5

photo

4/5

photo

5/5