Aktualności

Spotkanie poświęcone komiksowi „Wyrok”

publikacja / 17-09-2019
banner

W imieniu Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka i dyrektora Centrum Historii Zajezdnia dr Marka Mutora zapraszamy na uroczystość, połączoną z promocją komiksu „Wyrok”, poświęconego pamięci Jerzego Woźniaka, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika akcji „Burza”. Wydarzenie rozpocznie się 18 września o 12.00 w Sali Kolumnowej im. Jerzego Woźniaka w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.

Życiorys Jerzego Woźniaka to gotowy scenariusz na film sensacyjny, ale też opowieść o prawym, szlachetnym człowieku, który walczył z dwoma totalitarnymi systemami i nie złamał swoich zasad w obliczu tortur i groźby śmierci. Komiks „Wyrok”, wydany przez Centrum Historii Zajezdnia jest wyrazem szacunku dla jednego z Żołnierzy Niezłomnych. Autorami komiksu są: Martin Venter (grafika) i Juliusz Woźny (scenariusz).

Jerzy Stanisław Woźniak żołnierz Armii Krajowej, uczestnik akcji „Burza”. W 1945 roku przedarł się do Europy Zachodniej, gdzie walczył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, był też emisariuszem delegatury WiN w Londynie na tere RP. W roku 1947 zgłosił się na ochotnika do przerzucenia na teren kraju, gdzie w tym samy roku został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie skazany na karę śmierci w tak zwanym „procesie kiblowym”. Decyzja Bolesława Bieruta zmieniła wyrok śmierci na karę dożywocia. Na wolność wyszedł dopiero w roku 1956. W latach 2001-2002 był kierownikiem w randze wiceministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w rządzie Jerzego Buzka. Działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej i członie Kapituły Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Zmarł 12 kwietnia 2012 roku. Spoczął na Cmentarzu Osobowickim. Kilkaset metrów od jego grobu, na tym samym cmentarzu, znajdują się bezimienne groby jego kolegów z AK, wymordowanych po wojnie przez komunistów. Życiorys Jerzego Woźniaka to gotowy scenariusz na znakomity film sensacyjny, ale też opowieść o prawym, szlachetnym człowieku, który walczył z dwoma totalitarnymi systemami i nie złamał swoich zasad w obliczu tortur i groźby śmierci. Komiks „Wyrok”, wydany przez Centrum Historii Zajezdnia jest wyrazem szacunku, jaki jesteśmy winni Jerzemu Woźniakowi – jednemu z Żołnierzy Niezłomnych.

Komiks wkrótce pojawi się w sprzedaży w sklepie stacjonarnym Centrum Historii Zajezdnia oraz na stronie sklep.zajezdnia.org

MB