Aktualności

Relacja z wernisażu wystawy w Kątach Wrocławskich

publikacja / 05-06-2021
banner

5 czerwca, jako główny punkt obchodów Dnia Kątów Wrocławskich, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Wspólne dziedzictwo. Od Kanth do Kątów Wrocławskich”. Powstała ona z inicjatywy
i przy wielkim zaangażowaniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej, we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość”, Urzędem Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich.

KONFERENCJA PRASOWA I PIERWSZE ZWIEDZANIE WYSTAWY

Uroczysty wernisaż poprzedziła konferencja prasowa. Na pytania dziennikarzy odpowiadali Julian Żygadło – Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, Czesław Smolarski – w zastępstwie dyrektora GOKiS w Kątach Wrocławskich, dr hab. Wojciech Kucharski, Z-ca Dyrektora ds. Naukowych Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz Andrzej Cichecki – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej.

Ta wystawa to zwieńczenie wielu lat starań, będzie służyć przyszłym pokoleniom – powiedział na wstępie Burmistrz Julian Żygadło, wtórował mu Czesław Smolarski: – Nasze dzieci i wnuki zobaczą, jak wyglądała przeszłość, w ten sposób ją ocalimy od zapomnienia.
Andrzej Cichecki i dr hab. Wojciech Kucharski opowiedzieli o genezie wystawy i pracy nad nią, podkreślając wdzięczność dla osób, które przyczyniły się do jej powstania. – Szczególne podziękowania należą się panu Stanisławowi Całemu, który wychodził drogę do Ośrodka „Pamięć
i Przyszłość”
– mówił Andrzej Cichecki.

Konferencja prasowa


Dr hab. Wojciech Kucharski zapamiętał to tak: – W 2016 roku otworzyliśmy we Wrocławiu wystawę [„Wrocław 1945-2016” w Centrum Historii Zajezdnia – przyp. red.], którą odwiedził Stanisław Cały. Po jej obejrzeniu powiedział: Chcę coś takiego w Kątach. (…) W tym samym roku powstała Sieć Ziem Zachodnich i Północnych i wtedy już myśleliśmy o izbach pamięci, zaczęliśmy działać (…) i tak to się zaczęło.

Kucharski podkreślił też niezwykłą współpracę między kilkoma instytucjami. – Ten projekt to synergia czterech podmiotów, z których każdy wiele wniósł od siebie, bardzo silna była rola pasjonatów i wolontariuszy, my jako Ośrodek odpowiadaliśmy za koncepcję, gmina wniosła finanse, zrealizowała rewitalizację budynku, GOKiS organizacyjnie to wszystko spinał. Każdy wniósł do tej wystawy pewien konkret, ale trzeba podkreślić że to wszystko istnieje przede wszystkim dzięki pracy i zaangażowaniu wolontariuszy i miłośników tego miasta.

„Wspólne dziedzictwo. Od Kanth do Kątów Wrocławskich”


W części poświęconej na pytania dziennikarzy opowiadano min. o ulubionych przedmiotach wchodzących w skład ekspozycji. Przy tej okazji dr hab. Wojciech Kucharski przypomniał, że w przestrzeni Regionalnej Izbie Pamięci znajduje się wiele przedmiotów unikatowych, jak choćby zegar. Andrzej Cichecki dodał z kolei, że wielu rzeczy z uwagi na ograniczenia przestrzeni nie możemy oglądać, a ekspozycja mieści ok 1/3 całej kolekcji, której reszta znajduje się w magazynie. Podkreślił również, że każdy eksponat to jakaś konkretna historia, za którą kryje się znana z imienia i nazwiska osoba.

Po konferencji prasowej przedstawiciele mediów i zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić wystawę. W rolę ich przewodnika wcielił się Andrzej Cichecki, przybliżający historie związane z każdą z dziesięciu części wystawy. Opowiedział min. o niezwykłym odkryciu ponad 8 tysięcy szklanych klisz z dawnego atelier fotograficznego, zwrócił uwagę na detale scenografii wystawy – jak choćby wykonanego z papier mâché kota na dachu czy gołębie na wieży kościelnej.

fragment wystawy


UROCZYSTE OTWARCIE

O godzinie 12:15 na scenie na kąckim rynku rozpoczęły się oficjalne uroczystości Dnia Kątów Wrocławskich. Ich głównym punktem było otwarcie wystawy w Regionalnej Izbie Pamięci. Na scenie pojawili goście, wyrażający radość z powstania ekspozycji oraz podziękowania dla jej twórców. Mocno podkreślano znaczenie lokalności tego typu projektów. Zaproszona na scenę Anna Skórczak, Radna RM Kątów Wrocławskich powiedziała: – Ta wystawa będzie dla nas, dla was, dla mieszkańców Kątów. Grzegorz Ćwiertniewicz, Dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim podkreślał: – Pielęgnowanie i kultywowanie lokalności jest wartością najwyższą, można z niej uczynić wartościowy produkt.

Dr Marek Mutor, Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” odczytał list Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który z uwagi na inne obowiązki nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu. – W 2017 r. powstał program Sieć Ziem Zachodnich i Północnych, którego spirytus movens stał się Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu. Inicjatywa od początku spotkała się ze wsparciem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa narodowego i Sportu. Poprzez publikacje, wystawy i badania Sieci chcielibyśmy pokazywać historię tych ludzi, którzy – w większości wygnani z Kresów Wschodnich – tu, na Kresach Zachodnich, znaleźli swój nowy dom.
Jednym z elementów programu miała stać się opieka nad izbami pamięci, tymi małymi społecznymi muzeami, które opowiadały lokalne historie. Bardzo się cieszę, że dziś otwieramy pierwszą z takich izb pamięci, której patronuje Sieć.

Dr Marek Mutor


Na scenie pojawił się również dr hab. Wojciech Kucharski: – Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kąckiej to niesamowity potencjał – podkreślał, wymieniając szereg osób zaangażowanych w projekt.
Duże owacje zebrało wystąpienie Andrzeja Cicheckiego, który w krótkiej przemowie podkreślił zaangażowanie wielkiej ilości osób w powstanie wystawy. – Dużo osób, nie tylko związanych ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Kąckiej, przychodziło i nam pomagało, pomoc Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” była nieoceniona.

Na koniec krótką prezentację multimedialną przedstawił Marcin Musiał, p.o. Głównego specjalisty w Dziale Badawczym Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, odpowiedzialny min. za realizację koncepcji wystawy oraz przygotowanie do niej opisów. Opowiedział o przebiegu prac
i idei projektu.
– Jest to opowieść o mieście przełomu, gdy Kanth stawało się Kątami Wrocławskimi. Jest to opowieść o doświadczeniu zmiany, bardzo w gruncie rzeczy uniwersalna.

Po przemówieniach gości rozpoczęło się zwiedzanie wystawy, w ograniczonych do 25 osób jednorazowo turach. Pierwszą grupę oprowadzał Marcin Musiał.

Wystawa „Wspólne dziedzictwo. Od Kanth do Kątów Wrocławskich” powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej, we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość”, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich oraz Urzędem Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie. Mieści się w dawnym kościele ewangelickim (Rynek 2).
Godziny otwarcia: wtorek, środa 8:00-16:00, czwartek 12:00-18:00, piątek 8:00-16:00, sobota 10:00-16:00. Wstęp wolny.
Informacje o wystawie i rezerwacji zwiedzania z przewodnikiem: [email protected], (71) 316 61 41 lub 662 173 088. Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej.

MP